Choć przez wielu z nas bywa lekceważona i traktowana bardzo pobłażliwie, grypa jest ciężką infekcją dróg oddechowych i niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań.

Dlatego też jeśli podejrzewamy, że mogliśmy paść ofiarą wirusa grypy, jak najszybciej trzeba podjąć leczenie- skuteczne w tym także są domowe sposoby naszych mam i babć.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy i jak leczyć tą chorobę, by było to skuteczne?

Co odróżnia grypę od przeziębienia?

Choć na pozór obie te choroby wydają nam się podobne, jeśli zapadniemy na prawdziwą grypę, nie będziemy mieć żadnych wątpliwości, że to właśnie grypa- to choroba, która wprost ścina z nóg.

Jesień i zima, a także wczesna wiosna to sezon infekcji, poza przeziębieniem i grypą, doszła teraz pandemia koronawirusa- czasem wprost się gubimy co może nam dolegać gdy widzimy pierwsze objawy kataru, kaszlu czy bólu gardła.

Jeśli zaczynamy odczuwać dyskomfort w gardle, a wraz z nim katar, kichamy, mamy chrypkę i lekkie dreszcze to znak, że najpewniej rozkłada nas przeziębienie.

Jak sama nazwa wskazuje, przeziębienie jest skutkiem wychłodzenia organizmu, o które nietrudno w jesienno- zimowym czasie.

Przeziębienie to choroba wirusowa górnych dróg oddechowych, a bardziej fachowo można je nazwać także zapaleniem nosogardła, zapaleniem błony śluzowej gardła, nosa i krtani, ostrym nieżytem nosa lub zaziębieniem.

Podczas przeziębienia mało kiedy dochodzi do powstania gorączki, zwłaszcza tej wysokiej.

Całkowicie inaczej jest w przypadku grypy- jedną z najbardziej widocznych różnic między przeziębieniem a grypą jest właśnie występowanie gorączki.

Przy objawach grypy możemy czuć ogólne, bardzo mocne zmęczenie oraz ospałość, pojawia się wysoka gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, bóle mięśniowo- stawowe, dreszcze, bóle głowy, ból gardła oraz kaszel.

Od pojawienia się pierwszych objawów grypy trzeba podjąć leczenie objawowe, które polega głównie na radzeniu sobie z chorobą domowymi sposobami oraz zażywaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Nieleczone lub niedoleczona grypa może prowadzić do powikłań, wśród których wymienia się: zapalenie płuc, niewydolność oddechową, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy zespół Guillaina-Barrego, czyli ostre porażenie wiotkie mięśni.

Jakie domowe sposoby są skuteczna na grypę?

Nasze mamy i babcie z pokolenia na pokolenie przekazują sobie rady oraz przepisy na domowe i naturalne sposoby i leki na poradzenie sobie z przeziębieniem lub/i z grypą.

W wielu różnych poradach pojawia się najczęściej czosnek- jego działanie jest rzeczywiście bardzo prozdrowotne, co udowodniono naukowo.

Czosnek najlepiej jest stosować wraz z cebulą w formie syropu- to jedno z lepiej działających lekarstw na kaszel.

Podstawa leczenia grypy to zbicie gorączki, w tym skuteczne będzie stosowanie domowych mieszanek napotnych- można zastosować kwiaty i owoce bzu czarnego, liście brzozy, kwiat lipy, sok z malin oraz sok z jeżyn.

Wskazane także będzie wzmocnienie organizmu, do czego najlepiej nadaje się sok z aloesu, sok z brzozy, napar z kwiatu nagietka czy herbata z owoców dzikiej róży (bardzo bogate źródło witaminy C).

Poza wirusem grypy może dojść także do namnażania się bakterii w naszym nosie i gardle, a naturalne sposoby o działaniu bakteriobójczym to kwiat dziewanny, liście jeżyny, liście mięty, kwiat rumianku, pęczki i pędy sosny oraz wspomniany już czosnek.

Najważniejsza sprawa- lecząc grypę trzeba jak najwięcej pić, by uzupełniać płyny w organizmie.

Domowe sposoby na grypę żołądkową

Poza zwykłą grypą, często możemy się także spotkać z dolegliwościami ze strony żołądka, objawiającymi się np. w postaci grypy żołądkowej.

Dolegliwość ta to wirusowe zarażenie przewodu pokarmowego, które może mocno osłabić organizm, dlatego naj najwcześniej warto podjąć z nim walkę.

Domowe sposoby na jelitówkę to np.:

  • picie dużych ilości wody średniozmineralizowanej, słabej herbaty oraz naparów ziołowych,
  • wykonanie domowego płynu elektrolitowego- woda+ miód+ sól+ sok z cytryny,
  • zimne okłady robione z mokrego ręcznika,
  • wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa chory- ale dbanie o to, żeby podczas wietrzenia niepotrzebnie nie przeziębić organizmu.
Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.