Szczepionka pneumokoki

Szczepionka pneumokoki

O pneumokokach słyszy się całkiem sporo, nie tylko w kontekście dzieci, ale i osób dorosłych.
Pneumokoki, czyli szczep bakterii wytwarzający otoczkę polisacharydową, wywołują zakażenie pneumokokowe, a to zakażenie charakteryzuje się danymi objawami u osoby chorej.
Często dzieci są nosicielami pneumokoków, a my nawet nie jesteśmy tego świadomi- pneumokoki znajdować się mogą w nosie lub gardle dziecka, dziecko takie może zarażać swoje otoczenie.
Choć samych pneumokoków znamy niemal 90 typów, nie każde z nich są dla nas niebezpieczne.
Czy przez inwazyjnym działaniem pneumokoków można się ustrzec za pomocą szczepionki?

Szczepienie na pneumokoki – szczepić czy nie?

Nie każdy o tym wie, ale zakażenia pneumokokami występują w każdej grupie wiekowej, a najskuteczniejszą obroną przed chorobami wywołanymi przez pneumokoki jest szczepionka.
Szczepi się osoby dorosłe jak i dzieci- na zakażenie bakterią podatne są głównie dzieci uczęszczające do żłobków- a więc takie przed 3 rokiem życia jak i osoby dorosłe po 65. roku życia.
Szczepienia są dziś niemal koniecznością, gdyż pneumokoki stały się bardzo odporne na działanie antybiotyków, a samo zakażenie się tymi bakteriami niesie ze sobą poważne objawy i skutki dla zdrowia- m.in. zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie zatok, oskrzeli, tchawicy, a nawet inwazyjne zapalenie płuc, które wymaga hospitalizacji.
Najpoważniej jest, gdy dochodzi do niebezpiecznego zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych oraz do posocznicy pneumokokowej.

Jakie są szczepionki przeciwko pneumokokom?

Szczepionki przeciwko pneumokokom mogą się od siebie różnić, niemniej wszystkie one stanowią najlepszą ochronę przed zakażeniem i groźnymi jego powikłaniami, jak chociażby przed sepsą.
Na polskim rynku farmaceutycznym dostaniemy dwa rodzaje szczepionek przeciwko pneumokokom- szczepionki polisacharydowe oraz szczepionki skonfigurowane.
Z czego szczepionki skoniugowane dzielą się dalej na 10-walentne (PCV-10) i 13-walentne (PCV-13).
Szczepionki skoniugowane posiadają w swoim składzie odpowiednio 10 lub 13 serotypów różnych pneumokoków- jak wcześniej wspomnieliśmy rodzajów tych bakterii jest przecież wiele, ale nie każde z nich są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.
Serotypy te są połączone, czyli skoniugowe odpowiednim nośnikiem białkowym.
Skoniugowane szczepionki pneumokokowe podaje się w celu uodpornienia organizmu na inwazyjną chorobę pneumokokową, pneumokokowe zapalenie płuc oraz pneumokokowe zapalenie ucha środkowego.
Poza szczepionkami skoniugowanymi mamy także dostęp do szczepionek polisacharydowych, które chronią przed następującym 23 serotypom pneumokoków (PPSV23): 1, 2, 3, 4, 5, 6B, 7F, 8, 9N, 9V, 10A, 11A, 12F, 14, 15B, 17F, 18C, 19A, 19F, 20, 22F, 23F, 33F.
Szczepionki polisacharydowe są wskazane zwłaszcza dla osób przewlekle chorych, które na co dzień zmagają się z takimi chorobami jak obturacyjna choroba płuc (POChP), rozedma płuc, nowotwory płuc, marskość wątroby, cukrzyca, astma, etc.

Szczepionka na pneumokoki u dorosłych- cena i refundacja NFZ

10- i 13- walentne szczepionki na pneumokoki są obecnie dostępne w Polsce pod dwiema postaciami / nazwami:
– szczepionka Prevenar-13- zawiera w swoim składzie polisacharydy otoczkowe następujących typów Streptococcus pneumoniae, czyli dwoinki zapalenia płuc,
– szczepionka Synflorix- 10- walentna, zawierająca polisacharydy otoczkowe stereotypów: 1, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19F, 23F.
Szczepionka przeciw pneumokokom w zależności od rodzaju kosztuje od 100 zł do 300 zł. Szczepionka Prevenar kosztuje dokładnie 290 zł.
Niestety szczepionki na pneumokoki nie są refundowane przez NFZ. Samorządy niektórych miast przeznaczają swoje własne pieniądze na programy szczepień przeciwko pneumokokom dla osób po 65. roku życia.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.