Każdą szczepionkę możemy uznać za szczepionkę, która uratowała ludzkość. Dlaczego?

Szczepionek nie wymyśla się z powodu nic nieznaczących dolegliwości, wręcz przeciwnie- opracowywane i tworzone są one jako potrzeba uchronienia się przed prawdziwie poważnymi, często śmiercionośnymi chorobami zakaźnymi.

Trudno dziś wyobrazić sobie świat, który byłby pozbawiony szczepionki na polio, krztusiec, tężec, błonicę, wściekliznę, gruźlicę, meningokoki, COVID-19, a nawet świat bez szczepionki przeciwko grypie.

Każda z tych szczepionek ograniczyła śmiertelność jak i bardzo poważne powikłania wyżej wymienionych jednostek chorobowych.

Poniżej przedstawiamy trzy popularne niegdyś choroby, o których dziś możemy zapomnieć.

Polio- choroba nieobecna w Polsce od dziesięcioleci

Polio jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusy z rodziny Picornaviridae- inaczej można go określić jako poliomyelitis,, choroba Heinego-Medina (nagminne porażenie dziecięce) oraz porażenie rdzeniowe.

Polio to choroba, którą zarazić się można drogą pokarmową jak i drogą kropelkową, a sama choroba prowadzi do porażenia ruchowych komórek nerwowych.

Dziś już niemal cały świat panuje nad tą chorobą za pomocą szczepionek, jednak są i państwa, gdzie z polio wciąż możemy się spotkać, a są to Indie, Afganistan, Pakistan oraz Nigeria.

Pierwsze objawy polio porównać można do grypy- to gorączka, zmęczenie, ból głowy oraz ból gardła, jest to dość charakterystyczne dla zakażeń wirusowych.

Łagodne początkowo objawy mogą prowadzić do porażenia układu nerwowego- dojść może do porażenia nerwów ruchowych mięśni szkieletowych kończyn dolnych i/lub górnych, a także do porażenia mięśni klatki piersiowej.

Porażenie takie prowadzi do paraliżu, a to ostatecznie może prowadzić do trudności z oddychaniem oraz do śmierci.

Na szczęście ostatni przypadek polio w Polsce odnotowano w 1984 roku- szczepionka przeciwko polio w naszym kraju jest obowiązkowa, podaje się ją między 3.a.4., 5.a 6. oraz uzupełniająco między 16. a 18. miesiącem życia dziecka.

Tężec- choroba układu nerwowego

Tężec to choroba zakaźna, ale nie zaraźliwa- zakazić można się poprzez skaleczenie lub zranienie, a tężec może być powikłaniem takiego właśnie wypadku.

Tężec wywoływany jest przez beztlenowe bakterie Clostridium tetani.

Laseczka tężca przedostaje się do organizmu poprzez zranione, przerwane powłoki skóry- toksyny zawarte w bakteriach mają destrukcyjny wpływ na centralny układ nerwowy- są tak samo niebezpieczne dla ludzi jak i dla zwierząt.

Tężec może przyjąć postać miejscową (łagodniejszą) lub uogólnioną.

Uogólniona postać tężca objawia się rozdrażnieniem, odczuciem napięcia mięśni, mrowieniem odczuwanym w okolicach rany, z czasem pojawia się szczękościsk, sztywność karku, drgawki, problemy z przełykaniem, mogą wystąpić tak silne skurcze, że prowadzić one mogą nawet do złamania kręgosłupa.

Po poważnych skaleczeniach najlepiej jest poddać się szczepieniu, trzeba także dbać, by do rany miał dostęp tlen.

W najgorszej sytuacji zakażenie tężcem skończyć się może nawet koniecznością podłączenia pacjenta do respiratora.

Odra- choroba osób nieszczepionych

Odra jest chorobą zakaźną o ostrym przebiegu i wydawać by się mogło, iż dzięki obowiązkowemu kalendarzowi szczepień, jest to dziś typowo choroba osób nieszczepionych wywoływaną przez wirus z rodzaju Morbilli virus.

Łatwo się rozprzestrzenia, zwłaszcza wśród osób nieszczepionych.

Odrą zarazić się można drogą kropelkową, powietrzno- kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Pierwsze objawy odry to gorączka, suchy kaszel, zapalenie spojówek, katar.

Kolejno pojawiają się tzw. plamki Koplika, czyli białe grudki na wewnętrznej stronie policzków, następnie zapaleniu ulega śluzówka jamy ustnej oraz drogi oddechowe.

Kolejne pojawiające się objawy to plamisto- grudkowa, nieswędząca wysypka- może się utrzymywać nawet do tygodnia.

Leczenie odry jest leczeniem typowo objawowym, a choroba prowadzić może do poważnych powikłań.

Wśród nich wymienić można pierwotne odrowe zapalenie płuc, ciężkie zapalenie mózgu, zapalenie ucha środkowego.

W Polsce w roku 1975 wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciw odrze.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.