Choroby przenoszone drogą płciową nazywa się zamiennie chorobami wenerycznymi- są to choroby wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze lub grzybicze.
Choroby takie przenoszą się poprzez kontakty seksualne w tradycyjnym ujęciu, ale i przez seks oralny oraz stosunki analne.
Występują zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Rzadszym sposobem zarażania się takimi chorobami jest używanie zainfekowanych przedmiotów, ale i to jest możliwe- np. przez użycie akcesoriów erotycznych czy ręczników, na których znajdują się chorobotwórcze patogeny.
By unikać tego typu chorób warto stosować prezerwatywy oraz ograniczać liczbę swoich partnerów seksualnych- zwłaszcza tych przelotnych.
Jakie choroby zalicza się do chorób wenerycznych i jak zapobiegać takim chorobom?
Co to są choroby przenoszone drogą płciową?
Jak podają medyczne statystyki, każdego roku w całej Europie nawet 15 milionów ludzi zakaża się chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak już wspomnieliśmy choroby takie mogą być wywoływane przez wirusy, bakterie, pasożyty i grzyby.
Poniżej opiszemy pokrótce najczęściej występujące choroby weneryczne.
Jedną z najpowszechniejszych chorób wenerycznych jest kiła- jest to cykliczna choroba zakaźna, która wywoływana jest przez bakterię nazywaną krętkiem bladym.
Kiła jest chorobą, która może mieć dwie postacie- wrodzoną (dziecko już w życiu płodowym zaraża się bakterią od matki) lub postać nabytą.
Nieleczona kiła może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu nerwowego, układu krążenia, kości, stawów, może powodować nawet zaburzenia psychiczne i utratę wzroku.
Pierwsza faza kiły objawia się wrzodem na prąciu lub na sromie, później przechodzi to w wysypkę obejmującą dłonie i podeszwy stóp, dalszy przebieg choroby jest już ukryty.
Kiła leczona jest antybiotykoterapią.
Równie poważną chorobą jest chlamydioza- także choroba bakteryjna.
Jest to choroba młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoje życie seksualne, dość często zmieniają partnerów oraz nie stosują prezerwatyw.
Choroba czasem nie daje wyraźnych objawów, a nawet gdy daje, wiele młodych ludzi ją lekceważy, a powikłania mogą być poważne- polegają one na nieodwracalnych uszkodzeniach narządów rozrodczych kobiet jak i mężczyzn.
Kłykciny kolczyste, czyli HPV to kolejna choroba, z jaką zgłaszają się do lekarzy i kobiety i mężczyźni.
Jest to choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa brodawczaka ludzkiego.
Objawami zakażenia są grudki oraz brodawki pojawiające się w okolicach odbytu oraz narządów płciowych- ale bywają także przypadki, gdy kłykciny umiejscawiają się w okolicach ust, w jamie ustnej, gardle, etc.
Leczenie polega na stosowaniu maści, kremów oraz krioterapii (wymrażanie).
W przypadku dużych zmian konieczny jest zabieg chirurgiczny lub wycinanie laserem.
To tylko niektóre choroby weneryczne, a do tego typu schorzeń zaliczyć możemy także: rzeżączkę, ziarnicę weneryczną pachwin, wrzód weneryczny, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, AIDS, opryszczka narządów płciowych, mięczak zakaźny, itp.
Jak można zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową?
Do profilaktyki chorób wenerycznych należy:
- wstrzemięźliwość seksualna w momencie gdy nie mamy jednego, zdrowego partnera seksualnego,
- ograniczenie przygodnych kontaktów seksualnych i kontaktów z wieloma partnerami,
- używanie dobrej jakości prezerwatyw, kupowanych w sprawdzonym źródle,
- unikanie kontaktów seksualnych po zażyciu środków psychoaktywnych oraz z osobami wykazującymi się ryzykownymi zachowaniami.
Rzeżączka- jakie badania wykonać?
Rzeżączka jest chorobą weneryczną o pochodzeniu bakteryjnym, która wywoływana jest bakterią Neisseria gonorrhoeae.
By dowiedzieć się o zakażeniu, należy wykonać test- materiał do badania pobiera się z miejsca zakażenia- np. z szyjki macicy, z pochwy, z cewki moczowej, z penisa, z odbytu lub z gardła.
Rzeżączka cechuje się takimi objawami jak upławy, swędzenie i infekcje w okolicach odbytu, ból podczas stosunku seksualnego i ból podbrzusza. Choroba jest leczona antybiotykami.