W jaki sposób chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

W jaki sposób chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Choroby przenoszone drogą płciową nazywa się zamiennie chorobami wenerycznymi- są to choroby wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze lub grzybicze.

Choroby takie przenoszą się poprzez kontakty seksualne w tradycyjnym ujęciu, ale i przez seks oralny oraz stosunki analne.

Występują zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Rzadszym sposobem zarażania się takimi chorobami jest używanie zainfekowanych przedmiotów, ale i to jest możliwe- np. przez użycie akcesoriów erotycznych czy ręczników, na których znajdują się chorobotwórcze patogeny.

By unikać tego typu chorób warto stosować prezerwatywy oraz ograniczać liczbę swoich partnerów seksualnych- zwłaszcza tych przelotnych.

Jakie choroby zalicza się do chorób wenerycznych i jak zapobiegać takim chorobom?

Co to są choroby przenoszone drogą płciową?

Jak podają medyczne statystyki, każdego roku w całej Europie nawet 15 milionów ludzi zakaża się chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak już wspomnieliśmy choroby takie mogą być wywoływane przez wirusy, bakterie, pasożyty i grzyby.

Poniżej opiszemy pokrótce najczęściej występujące choroby weneryczne.

Jedną z najpowszechniejszych chorób wenerycznych jest kiła- jest to cykliczna choroba zakaźna, która wywoływana jest przez bakterię nazywaną krętkiem bladym.

Kiła jest chorobą, która może mieć dwie postacie- wrodzoną (dziecko już w życiu płodowym zaraża się bakterią od matki) lub postać nabytą.

Nieleczona kiła może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu nerwowego, układu krążenia, kości, stawów, może powodować nawet zaburzenia psychiczne i utratę wzroku.

Pierwsza faza kiły objawia się wrzodem na prąciu lub na sromie, później przechodzi to w wysypkę obejmującą dłonie i podeszwy stóp, dalszy przebieg choroby jest już ukryty.

Kiła leczona jest antybiotykoterapią.

Równie poważną chorobą jest chlamydioza- także choroba bakteryjna.

Jest to choroba młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoje życie seksualne, dość często zmieniają partnerów oraz nie stosują prezerwatyw.

Choroba czasem nie daje wyraźnych objawów, a nawet gdy daje, wiele młodych ludzi ją lekceważy, a powikłania mogą być poważne- polegają one na nieodwracalnych uszkodzeniach narządów rozrodczych kobiet jak i mężczyzn.

Kłykciny kolczyste, czyli HPV to kolejna choroba, z jaką zgłaszają się do lekarzy i kobiety i mężczyźni.

Jest to choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa brodawczaka ludzkiego.

Objawami zakażenia są grudki oraz brodawki pojawiające się w okolicach odbytu oraz narządów płciowych- ale bywają także przypadki, gdy kłykciny umiejscawiają się w okolicach ust, w jamie ustnej, gardle, etc.

Leczenie polega na stosowaniu maści, kremów oraz krioterapii (wymrażanie).

W przypadku dużych zmian konieczny jest zabieg chirurgiczny lub wycinanie laserem.

To tylko niektóre choroby weneryczne, a do tego typu schorzeń zaliczyć możemy także: rzeżączkę, ziarnicę weneryczną pachwin, wrzód weneryczny, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, AIDS, opryszczka narządów płciowych, mięczak zakaźny, itp.

Jak można zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową?

Do profilaktyki chorób wenerycznych należy:

  • wstrzemięźliwość seksualna w momencie gdy nie mamy jednego, zdrowego partnera seksualnego,
  • ograniczenie przygodnych kontaktów seksualnych i kontaktów z wieloma partnerami,
  • używanie dobrej jakości prezerwatyw, kupowanych w sprawdzonym źródle,
  • unikanie kontaktów seksualnych po zażyciu środków psychoaktywnych oraz z osobami wykazującymi się ryzykownymi zachowaniami.

Rzeżączka- jakie badania wykonać?

Rzeżączka jest chorobą weneryczną o pochodzeniu bakteryjnym, która wywoływana jest bakterią Neisseria gonorrhoeae.

By dowiedzieć się o zakażeniu, należy wykonać test- materiał do badania pobiera się z miejsca zakażenia- np. z szyjki macicy, z pochwy, z cewki moczowej, z penisa, z odbytu lub z gardła.

Rzeżączka cechuje się takimi objawami jak upławy, swędzenie i infekcje w okolicach odbytu, ból podczas stosunku seksualnego i ból podbrzusza. Choroba jest leczona antybiotykami.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.