Wirus HPV kojarzy się większości jedynie z wirusem wywołującym raka szyjki macicy.

Ale to nie jest cała prawda o tym patogenie- wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest równie niebezpieczny dla kobiet jak i dla mężczyzn- u tych drugich także może powodować groźne zmiany onkologiczne.

Co dziś wiemy o wirusie HPV i jak wygląda zakażenie się tym wirusem u mężczyzn?

Co to jest HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego?

HPV to skrót literowy oznaczający wirusa brodawczaka ludzkiego- Human Papillomavirus, jest to wirus występujący dość powszechnie, a zakażenie nim możliwe jest na drodze kontaktów seksualnych: genitalno-genitalnych, oralno-genitalnych, analno-genitalnych.

Wirus HPV jest patogenem, który powoduje raka szyjki macicy u kobiet, ale może też powodować raka gardła u mężczyzn.

HPV infekuje narządy moczowo- płciowe, atakuje głównie nabłonek i to w nim się namnaża.

Dziś już wiemy, iż ponad 40 odmian wirusa HPV przenoszonych jest drogą płciową, a samych odmian tego wirusa znamy ponad 120.

W przypadku większości tych wirusów zakażenie mija samoistnie (trwać może ok. 2 lat), jednak raz na jakiś czas powoduje zmiany nowotworowe.

Wirusy HPV mogą być niskoonkogenne lub wysokoonkogenne.

Jeśli niosą niskie ryzyko zmian nowotworowych, mogą powodować łagodne zmiany brodawkowate narządów płciowych (kłykcin kończystych); wirusy wysokoonkogenne mogą prowadzić nie tylko do raka szyjki macicy, ale i do raka odbytu, pochwy i sromu czy raka gardła lub języka.

Zakażenie wirusem HPV jest najczęściej bezobjawowe, dlatego zakażona osoba może zarażać innych, zupełnie o tym nie wiedząc.

Najpewniejsza diagnostyka to test DNA HPV Nucleagena.

Można także wykonać testy genetyczne Real Time PCR, które pozwalają na skuteczne określenie tego, którym typem wirusa zakażona jest dana osoba.

Testy zaleca się wykonywać kobietom jak i mężczyznom aktywnym seksualnie- nawet jeśli mają tylko jednego stałego partnera seksualnego.

Testy w kierunku obecności wirusa HPV zalecane są:

  • profilaktycznie po 30. roku życia,
  • w celu weryfikacji nieprawidłowych wyników badania cytologicznego,
  • po leczeniu dysplazji szyjki macicy,
  • po leczeniu raka szyjki macicy,
  • przy nawracających stanach zapalnych dróg rodnych,
  • w wypadku ciąży.

Rak szyjki macicy- jak powstaje?

Rak szyjki macicy powstaje na skutek zakażenia wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego- wirusem tym zakazić można się przez kontakty seksualne.

Śmiertelność w przypadku tego nowotworu jest wysoka, jednak jedynie wtedy, gdy rak wykryty jest w zaawansowanym stadium- ważna jest wczesna diagnostyka, która pozwoli wykryć zmiany na etapie przedinwazyjnym.

Inwazyjne stadium raka szyjki macicy poprzedza śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy (CIN), wcześniej zwana dysplazją lub rakiem przedinwazyjnym.

Stan przednowotworowy może trwać nawet między 3 a 10 lat, dlatego tak ważne jest, by jak najczęściej (chociaż raz na pół roku) odwiedzać ginekologa i wykonywać badania diagnostyczne- cytologia naprawdę ratuje życie!

Rak szyjki macicy we wczesnym stadium jest bezobjawowy.

Objawy pojawiają się, gdy nowotwór zaczyna przybierać na sile- może pojawić się wówczas krwawienie pomiędzy miesiączkami, krwawienie po stosunku, po badaniu ginekologicznym lub po okresie menopauzy.

Zaawansowane stadium raka to bóle brzucha, ból podczas oddawania moczu i bóle w okolicy lędźwiowej.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia jest wczesne rozpoczęcie życia seksualnego oraz częsta zmiana partnerów seksualnych.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV u mężczyzn?

Wirus HPV nie powoduje nowotworów jedynie u pań, może także powodować groźne choroby onkologiczne u panów, a należą do nich: rak gardła, rak odbytu oraz rak prącia.

By unikać takich zakażeń, ważna jest odpowiednia antykoncepcja, zwłaszcza gdy nawiązujemy wiele kontaktów seksualnych z różnymi osobami.

Nieraz wystarczy jedynie prezerwatywa, by uchronić się przed straszną chorobą.

Należy jednak pamiętać, że nawet prawidłowo użyta prezerwatywa nie daje 100-procentowej skuteczności przed zakażeniem wirusem HPV, a jedynie zmniejsza je.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.