Szczepionka na grypę

Szczepionka na grypę

Trudno byłoby znaleźć choć jedną dorosłą osobę, która choć raz w życiu nie chorowała na grypę. Nie jest to choroba lekka, a wręcz przeciwnie- nie można o niej powiedzieć, iż jest to mocniejsze przeziębienie i tylko tyle. Grypa to groźna choroba, którą wywołuje wirus grypy atakujący komórki nabłonka dróg oddechowych, w których to wirus się namnaża.
Okres inkubacji wirusa trwa średnio 1-4 dni. Grypa kojarzy nam się zwykle z wysoką gorączką powyżej 38 stopni utrzymującą się nawet kilka dni, ostrymi bólami stawowo- mięśniowymi, dreszczami, bólami głowy, bólami w klatce piersiowej, a także z brakiem apetytu, a nawet nudnościami oraz wymiotami. Grypa jest chorobą niebezpieczną zwłaszcza dla organizmów osób starszych jak i osób borykających się z wieloma chorobami przewlekłymi. Czy za pomocą szczepionki przeciw grypie można się skutecznie uchronić przed tą chorobą?

Jak wygląda szczepienie przeciwko grypie?

Szczepionki przeciwko grypie to jedno z największych dobrodziejstw współczesnej medycyny- ich działanie chroni nas przed wieloma groźnymi dla zdrowia powikłaniami tejże choroby. Szczepienie przeciwko grypie pozwala nie tylko uniknąć samego zachorowania, ale przede wszystkim umożliwia uniknięcie bardzo poważnych pogrypowych powikłań, do których należą zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, angina paciorkowcowa, zaostrzenie astmy, zaostrzenie choroby zastoinowej serca i wiele innych.
Jedna dawka szczepionki wystarczy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania u siebie i swoich najbliższych, a tym samym zarażenia osób w naszym otoczeniu.

Szczepienie przeciwko grypie – informacje praktyczne

Szczepienie przeciw grypie, jakiejkolwiek firmy by nie było, stworzone jest bardzo precyzyjnie, czyli działa dokładnie na danego wirusa grypy i wywołuje w organizmie oczekiwaną odpowiedź immunologiczną na tego wirusa. Ale natura jest przebiegła, a przecież wirusy są także częścią świata natury. To objawia się tym, iż wirusy wciąż mutują, przystosowują się do środowiska, w jakim żyją , a co roku inny szczep wirusa grypy jest szczepem dominującym. Wśród wirusów grypy wyróżnia się jego 3 główne typy: typ A, B oraz C.
Najczęstsza ilość mutacji obserwowana jest wśród wirusów grypy typu A. Dlatego też koniecznym jest szczepienie się na grypę każdego roku, by ustrzec się przed tą chorobą w sezonie jej najczęstszego występowania. Medycy, farmaceuci i naukowcy 365 dni w roku analizują szczepy wirusów grypy i na podstawie takich badań i analiz wiemy, na co możemy być narażeni w danym sezonie i uczymy się jak temu przeciwdziałać.
Szczepionki przeciwko grypie sezonowej dostępne w Polsce zawierają zabitego wirusa grypy lub tylko jego białka zewnętrzne.
Jeśli więc chcemy uchronić się przed tą ścinającą z nóg chorobą, a jednocześnie chronić swoje otoczenie przez zarażeniem, warto każdej jesieni zadbać o zaszczepienie się. Szczyt zachorowań na grypę w naszym kraju przypada na miesiące styczeń- marzec, ale o zaszczepieniu się najlepiej pomyśleć już w październiku, choć można to zrobić nawet później- grunt to nie zwlekać.
Na grypę powinni się szczepić szczególnie seniorzy, a także osoby przewlekle chore na astmę, cukrzyce, choroby serca, nowotwory, osoby z niedoborami odporności czy osoby pracujące z wieloma innymi osobami- nauczyciele, medycy, etc. Koszt szczepionki na grypę to ok. 40-50 zł, przy czym szczepionka taka jest refundowana w 100% dla seniorów po 75. roku życia oraz dla pracowników służby zdrowia.

Czy warto szczepić się na grypę w czasie pandemii COVID-19?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca- szczepienie na grypę w czasie pandemii koronawirusa pozwoli chociażby różnicować zachorowania na grypę od tych na koronawirusa, obie choroby w początkowej fazie są przecież niemal identyczne. Każdy z nas widzi, iż służa zdrowia jest niemal od roku bardzo przeciążona cała pandemią koronawirusa, warto więc tym bardziej przyjąć szczepionkę przeciwko grypie i na nią nie zachorować, co mogłoby się skończyć potrzebą hospitalizacji ciężkich powikłań, a jak wiemy miejsc w szpitalach jak i dostępu do opieki lekarskiej dość trudno teraz doświadczyć.
Przyjmując szczepionkę od grypy w sezonie pandemii, chronimy siebie chociaż przed jedną z tych dwóch ciężkich w przebiegu chorób. Co niewykluczone- szczepienie przeciwko grypie sezonowej może bardziej nas uodpornić na zakażenie wirusem SARS- COV-2.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.