Wszystko ma oczywiście swój początek w cyklu komórkowym- jest to proces, który prowadzi do podziału komórki.

Komórki, jakie budują organizm człowieka, ulegają podziałom- a więc z jednej, powstanie kolejna.

Niestety nie zawsze cykl komórkowy przebiega bez zakłóceń- czasem możemy się spotkać z mutacjami mogącymi powstać w tym procesie.

Dzieje się tak na skutek tego, iż uszkodzeniu uległy geny zawierające informacje potrzebne do syntezy białek odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg cyklu komórkowego.

Komórki mogą zacząć nadmiernie się namnażać i nie różnicować się- tkanki zbudowane z takich zmutowanych komórek nadmiernie się rozrastają, a w efekcie prowadzi to do powstania guzów nowotworowych.

Czy każda mutacja nowotworowa prowadzi do powstania nowotworu?

Odpowiedź jest przecząca- nie każda mutacja powstała w cyklu komórkowym będzie prowadziła do rozwinięcia się nowotworu.

Jak pokazały badania naukowe (wykonywane przez Wellcome Trust Sanger Institute), które oceniały aż 29 różnych typów nowotworów, by takowy powstał potrzeba od 1 do 10 mutacji.

Jedna mutacja może więc spowodować chorobę, ale nie jest to przesądzone.

Kolejne mutacje zachodzące w genach komórki kumulują się w tejże komórce, a to prowadzi do choroby, o ile powstanie sprzyjająca temu kombinacja tych mutacji.

To samo badanie wskazało, iż zdrowe komórki całkiem dobrze znoszą mutacje- mutacja mutacji nierówna.

Nowotwory znacznie też różnią się między sobą.

Choroba wymaga kilku specyficznych mutacji, przy czym różne rodzaje raka mają uszkodzone inne geny i różną ich liczbę.

Badanie to dało odpowiedź na to, ile mutacji jest niezbędnych, by w komórce rozpoczął się nowotwór- naukowcy twierdzą, że niewiele- przykładowo rak wątroby potrzebuje 4 mutacji zaś rak jelita grubego aż 10.

Powstawanie nowotworów to proces wielostopniowy, jego etapem pośrednim może być występowanie nowotworów niezłośliwych.

Czym są protoonkogeny?

Protoonkogeny to jeden z rodzajów genów, jakie biorą udział w transformacji nowotworowej, czyli w procesie mutacji- mutacja, jak już wiemy, to niekontrolowany wzrost komórek oraz niekontrolowane jej podziały.

W transformacji nowotworowej mamy do czynienia ze zmianami w obrębie różnych genów, a protoonkogeny są właśnie jednymi z nich.

Geny ten stymulują wzrost oraz podział komórek, regulują cykl komórkowy.

Onkogeny zmieniają strukturę kodowanego białka, prowadząc do wzrostu jego aktywności bądź utraty funkcji regulacyjnych i w ten sposób przyczyniają się do transformacji nowotworowej komórki.

Innymi genami, które biorą czynny udział w transformacji nowotworowej są:

  • geny supresorowe,
  • geny kontrolujące apoptozę,
  • geny biorące udział w angiogenezie,
  • geny regulujące naprawę uszkodzonego DNA.

Jak zapobiegać nowotworom?

Każdy, kto zastanawia się jak zapobiegać chorobom nowotworowym od razu myśli o wczesnej diagnostyce i profilaktyce- jest to bardzo ważne z punktu widzenia zapobiegania nowotworom, choć nie jest to jedyny sposób na takie zapobieganie.

Jeśli chodzi o badania profilaktyczne w kierunku nowotworów to w Polsce można skorzystać z:

  • Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi,
  • Programu Profilaktyki Nowotworów Skóry,
  • Programu Wczesnego Wykrywanie Raka Piersi,
  • Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy,
  • i wielu innych ogólnopolskich programów tego typu, można też zawsze otrzymać skierowanie na badania profilaktyczne od swojego lekarza- np. gastrologa, ginekologa czy urologa.

Ważne jest także, by przestrzegać Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, który może ograniczyć zachorowania:

  1. Nie pal,
  2. Walcz z otyłością,
  3. Bądź aktywny,
  4. Jedz zdrowo,
  5. Ogranicz alkohol,
  6. Unikaj słońca,
  7. Szczep się,
  8. Badaj się.

Badaniom genetycznym należy poddawać członków rodzin, w których stwierdzono co najmniej trzy przypadki nowotworów złośliwych u osób spokrewnionych- nowotwory można bowiem dziedziczyć.

Każdy z nas bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie i za swoje życie- czasem wystarczy jedna rutynowa wizyta u lekarza, by w czas zacząć działać i nie dać się poważnej chorobie, czyli rozwoju nowotworu.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.