Nazwa COVID-19 została wybrana jako łatwa do wymówienia. „CO” w nazwie oznacza koronę, „VI” – wirusa, a „D” – disease (ang. choroba).
Liczba 19 wskazuje rok jej pojawienia się – 2019.
Jak można się zarazić koronawirusem?
Aktualne wciąż pozostaje przypuszczenie, że źródłem koronawirusów dla ludzi są nietoperze i wielbłądy.
Wirusy mogą być zlokalizowane w moczu, kale, a nawet wydzielinie dróg oddechowych i mleku zakażonego zwierzęcia.
W naszej szerokości geograficznej, do zakażenia koronawirusem dochodzi pomiędzy człowiekiem a człowiekiem, przede wszystkim drogą kropelkową, dlatego tak ważne jest zasłanianie ust oraz nosa.
Musimy również pamiętać, że bezpośredni kontakt z rzeczami chorego typu ubrania, koce, pościel itp., które miały kontakt ze śliną osoby zakażonej – stanowią dla nas potencjalne zagrożenie.
Dotykając naszej twarzy – okolic nosa, oczu, uszu i ust, w łatwy sposób możemy doprowadzić do zarażenia się wirusem.
Dlatego w obecnej sytuacji tak ważne jest częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem oraz ich dezynfekcja.
Nieprawdą jest jedna stwierdzenie, że wirus zostanie przeniesiony na rzeczach czy paczkach przesłanych z Chin.
Zanim zostaną dostarczone do Polski, wirus zginie, gdyż jego utrzymywania się na powierzchni zależy od wilgotności i temperatury powietrza.
Czym jest koronawirus?
Naukowcy znają 7 różnych koronawirusów. Średnio raz na dekadę pojawia się nowy szczep koronawirusa u ludzi.
Wywołuje on rozmaite choroby układu oddechowego. Koronawirus SARS-CoV-2 jest bardzo zakaźny, ale daleko mu do zakaźności wirusów od dawna znanych ludzkości, takich jak wirus odry czy ospy wietrznej.
Koronawirus SARS-CoV-2 należy do tego samego typu wirusów co SARS i MERS i jest nowym wirusem, który odpowiada za wywoływanie choroby COVID-19.
Koronawirusy to RNA-wirusy, które odpowiedzialne są za około 10-20 proc. przeziębień oraz za epidemie schorzeń dróg oddechowych.
Koronawirusy atakują głównie ssaki i ptaki, a ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów.
Koronawirus jest znany jako wirus, który może mutować dość gwałtownie a ostatnie badania na Islandii wykazały ponad 40 mutacji koronawirusa, które mogą wskazywać między innymi na źródło zarażenia danego pacjenta.
Z badań włoskich naukowców wynika, że wśród zarażonych koronawirusem i ofiar COVID-19 jest mniej kobiet.
Wpływ może mieć na to zarówno ich układ odporności, hormony czy geny, ale też fakt, że mężczyźni, szczególnie powyżej 60. roku życia, częściej sięgają po papierosy i są nałogowymi palaczami.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zaczyna się od objawów podobnych do grypy, obejmujących górne drogi oddechowe.
W kolejnych etapach COVID-19 pojawia się zapalenie płuc, a po jakimś czasie ciężkie zapalenie płuc z ostrą niewydolnością oddechową.
Lekarstwa w przebiegu choroby wywołanej przez koronawirusa
Lek na koronawirusa SARS-CoV-2 jest poszukiwany od momentu wybuchu epidemii, wiadomo jednak już, że leczenie COVID-19, mogą wesprzeć dostępne preparaty a skuteczność niektórych z nich została już potwierdzona podczas epidemii SARS i MERS.
Obecnie nie ma konkretnego leku, który byłby skuteczny w leczeniu infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.
Stosuje się wyłącznie leczenie objawowe.
W lutym 2020 r. opublikowano wyniki badań, w których naukowcy ocenili skuteczność siedmiu leków przeciwwirusowych w leczeniu COVID-19: rybawiryny, pencyklowiru, nitazoksanidu, nafamostatu, chlorochiny, remdesiwiru i favipiraviru.
Obecnie wiemy, że Polski lek z chlorochiną będzię mógł być stosowany w leczeniu zakażeń koronawirusem SARS-CoV.
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, 13-go lutego 2020 wydał pozytywną decyzję, w którym uzasadnienie zostało oparte na analizie danych pochodzących z dotychczas opublikowanych danych klinicznych.
Równocześnie, eksperymentalna terapia lekami na HIV w leczeniu zakażeń wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2 dostarczyła bardzo pozytywne rezultaty.
Lekami na HIV leczeni są również pacjenci w Polsce w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.