Jak podają definicje, hałas jest uporczywymi dźwiękami o nadmiernym natężeniu, które dla odbiorców są wrażeniami dokuczliwymi, uciążliwymi, a często także szkodliwymi.

To, czy hałas będzie miał wpływ destrukcyjny na zdrowie człowieka, zależy właśnie od jego natężenia.

Poziom natężenia dźwięku wyraża się w decybelach- dB.

Jak bezpośrednio wpływa hałas na zdrowie człowieka i czy można zniwelować negatywne skutki hałasu oraz bronić się przed nim?

Jak na zdrowie wpływa hałas?

Nie tylko utrudnia pracę, ogranicza możliwości skoncentrowania się i rozprasza, ale ma poważne konsekwencje dla zdrowia- mowa oczywiście o hałasie, bardzo destrukcyjnym wrogu, z którym do czynienia mamy każdego dnia, często w nadmiarze.

Jednorazowe pójście na bardzo głośny koncert nie ma tak złego wpływu na zdrowie człowieka, jak codzienne wystawienie się na hałas, nawet ten o średnim natężeniu.

Przyjmuje się, iż poziom dźwięków poniżej 45 dB jest dla człowieka za dnia mało uciążliwy, zaś ten o natężeniu 65-70 dB jeśli odbieramy go często może być nie tylko uciążliwy i rozpraszający, ale także może mieć wpływ na nasze zdrowie i stan organizmu.

Najczęstszym źródłem hałasu jaki do nas dociera jest oczywiście wszelkiego rodzaju hałas transportowy- dobiegający z dróg, autostrad, hałas kolejowy oraz lotniczy.

Ale na co dzień mamy także do czynienia z hałasem przemysłowym i hałasem występującym w naszych miejscach pracy- np. w górnictwie, w centrach handlowych i magazynowych, w fabrykach, w stoczniach, w zakładach motoryzacyjnych, etc.

Jak więc widać pewne grupy zawodowe narażone są na działanie hałasu nawet po 8 godzin dziennie.

Rozwój przemysłowy, gospodarczy i komunikacyjny Polski wciąż się rozwija wciąż się rozwija, dlatego szacuje się, iż od lat 90. nasza ekspozycja na uciążliwe hałasy wzrosła nawet o ok. 30%.

Stały i uciążliwy hałas ma destrukcyjny wpływ na fizyczne jak i psychiczne zdrowie człowieka.

Hałas taki może np. bardzo negatywnie wpływać na sen człowieka, nie dawać nam zasnąć lub nas wybudzać, a to wpływa na złe samopoczucie, problemy z koncentracją za dnia, a może nawet rodzić w nas agresję.

Pod wpływem hałasu wzrasta napięcie nerwowe, hałas jest dużym czynnikiem stresowym- pod jego wpływem może uwalniać się w nas adrenalina, która następnie uwalnia glukozę z wątroby, co pobudza uwolnienie kwasów tłuszczowych skumulowanych w tkance tłuszczowej.

Niespalone metabolity zmieniają się w cholesterol, który odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych.

Stąd już tylko krok do nadciśnienia, zawału serca lub udaru mózgu.

Najczęstszym negatywnym skutkiem hałasu jest oczywiście upośledzenie słuchu, a nawet głuchota.

Natężenie hałasu od 85 do 130 dB powoduje nawet trwałe uszkodzenie słuchu- zwłaszcza jeśli na taki hałas jesteśmy narażeni każdego dnia.

Jak bronić się przed hałasem?

Jak już wspomnieliśmy, złe warunki akustyczne, np. te w miejscu pracy, mają bardzo negatywne skutki dla zdrowia, mogą prowadzić do ciągłego rozdrażnienia, zmęczenia, odbijać się nawet na zdrowiu fizycznym.

Polskie prawo pracy chroni pracowników przed trwałą ekspozycją na hałas- przyjęto prawnie, iż poziom hałasu w miejscu pracy nie może być wyższy niż 85 dB.

Jeśli kupujemy mieszkanie, warto postawić na takie, które jest odpowiednio dalekie od dróg o dużym natężeniu ruchu czy lotnisk- można także poprosić fachowców o sprawdzenie pomiarów akustycznych, a od dewelopera wymagać można przestrzegania standardów akustycznych inwestycji.

Jeśli zaś chodzi o obiekty szkolne, są one objęte wymaganiami normy pogłosowej (tyczy się to obiektów budowanych po 2018 roku).

Całkowicie przed hałasem nie uciekniemy, pomóc nam mogą na co dzień także dobrej jakości słuchawki, a nocą stopery do uszu.

Negatywne skutki hałasu

Mamy jeszcze garść ciekawostek odnośnie negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka.

Może niewiele osób o tym wie, ale:

  • próg bólu wynosi ok. 120 dB- powyżej hałas zaczyna nas fizycznie boleć, co odczuwamy w uchu i w ciele,
  • hałas o natężeniu 130- 150 dB powoduje drgania niektórych organów wewnętrznych,
  • hałas powyżej 150 dB i dość duża ekspozycja na taki poziom hałasu wywołuje paraliż organizmu, który objawia się mdłościami, zaburzeniami równowagi, stanami lękowymi, a w dłuższej perspektywie może skutkować depresją i innymi chorobami psychicznymi.
Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.