Choroba Alzheimera należy do grupy chorób otępiennych i stanowi najczęstszą jednostkę chorobową jeśli chodzi o schorzenia tego typu.
Jest to choroba, której objawy rozwijają się całymi latami, a jej najbardziej rozwinięta faza uaktywnia się u ludzi w podeszłym wieku.
Co wiemy dziś o chorobie Alzheimera, jakie są jej stadia i jak postępować w jej przypadku?

Alzheimer – co to za choroba? Czy leczenie alzheimera jest możliwe?

Choroby otępienne są dość powszechne wśród osób starszych, a z szacunków i badań wynika, iż na chorobę Alzheimera cierpi nawet 60-70% wszystkich osób, które dotknięte są chorobami otępiennymi.
Choroba kojarzy się najczęściej z poważnymi zaburzeniami pamięci, ale ma więcej swoich charakterystycznych objawów.
Chory z czasem zaczyna wycofywać się niejako z dotychczasowego życia, aż dochodzi do momentu, gdy nie jest on w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga całodobowej opieki kogoś bliskiego lub opiekuna.
Nazwa samej choroby wzięła się od nazwiska niemieckiego psychiatry Aloisa Alzheimera, który to opisał ją w roku 1901.
Jak już wspomnieliśmy, choroba ta rozwija się całymi latami- ma ona swoje poszczególne fazy. Najczęściej wyraźne objawy dostrzega się jednak u osób po 65. roku życia i starszych.
Dokładna patogeneza, a więc dokładne przyczyny pojawienia się u chorego choroby Alzheimera nie została jak dotąd poznana.
Najczęściej podaje się przyczyny genetyczne tej choroby i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie, jednak nie można tego stwierdzić do końca- takich uwarunkowań opisano badaniami może w 5% wszystkich przypadków.
Większość jednak stanowią przypadki zachorowań gdzie nie można bezpośrednio powiązać konkretnych mutacji genetycznych z wystąpieniem choroby.
Ogólną przyczyną choroby jest postępująca degeneracja komórek nerwowych w mózgu- ilość neuronów u chorych pacjentów stale się zmniejsza.
Komórki nerwowe obumierają, a w układzie nerwowym odkłada się patologiczna substancja jaką są białka tau (gromadzą się one wewnątrz komórek nerwowych) oraz złogi beta- amyloidu (gromadzą się pomiędzy neuronami).
Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę? O chorobie Alzheimera mogą świadczyć takie objawy jak: zaburzenia pamięci, afazja, czyli zaburzenia mowy, trudności w doborze słów i nazywaniu przedmiotów, apraksja, czyli niezdolność wykonywania wyuczonych ruchów (np. sięgania widelcem do ust) i inne. Wszelkie objawy są zależne od fazy choroby.
Niestety choroba Alzheimera jest na dzień dzisiejszy chorobą nieuleczalną, a jej postępowanie można jedynie spowalniać. W leczeniu choroby Alzheimera wykorzystywane są przede wszystkim leki z grupy inhibitorów cholinoesterazy.
Ale nie tylko medykamenty są ważne w terapii tej choroby- wiedząc, iż bliska osoba może mieć chorobę Alzheimera, warto ją aktywizować do wykonywania ćwiczeń pamięciowych, warto wspominać z nią minione czasy, by pobudzać u niej procesy pamięciowe, rozwiązywać krzyżówki i grać chociażby w gry planszowe wymagające koncentracji, uwagi i ćwiczenia procesów pamięciowych.

Choroba Alzheimera – piguła wiedzy w jednym miejscu!

Mówiąc o chorobie Alzheimera mamy najczęściej na myśli jedynie zaburzenia pamięci, ale choroba ta zaburza także emocje i przyczynia się do zerwania więzi międzyludzkich chorego z otoczeniem.
Dzieje się tak dlatego, iż Alzheimer dotyka nie tylko hipokampu w mózgu, który odpowiedzialny jest za pamięć i uczenie się, ale także ciała migdałowatego, odpowiedzialnego za emocje i ich wyrażanie.
Według danych WHO, na całym świecie mamy aż 30 mln chorych na tą neurodegeneracyjną chorobę- w Polsce jest ich ok. 250 tysięcy. Średni czas trwania choroby od jej rozpoznania do śmierci pacjenta to 6-12 lat.

Ile jest etapów choroby Alzheimera?

Chorobę można podzielić na 3 etapy:
– wczesny,
– średni,
– późny.
Etap wczesny objawia się utratą tzw. świeżej pamięci, chory ma problem z przyswojeniem i zapamiętaniem informacji, zaczynają się problemy językowe, a także zmiany nastroju i osobowości.
Średni etap choroby to postępująca utrata zdolności zapamiętywania i przyswajania informacji, poczucie zagubienia, bezcelowe wędrowanie (chory wymaga opieki i pilnowania), a także nieprzyjazne zachowanie w stosunku do otoczenia.
Etap późny choroby cechuje niezdolność wykonywania nawet najprostszych czynności (np. mycia zębów), zanik umiejętności jedzenia i połykania, zanik mowy, brak kontroli nad zwieraczami, a także śpiączka, w której czasie najczęściej umiera chory.
Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.