Ostra choroba zakaźna dotykająca układ oddechowy- tak po krótce można opisać grypę, którą przechorowała pewnie większość z nas choć raz.

Niby powszechna, ale nigdy nie powinna być lekceważona i nie doleczona do końca, gdyż skutkować to może ciężkimi powikłaniami dla zdrowia.

Cały problem z grypą jest taki, iż wywołuje ją wirus dość często mutujący, nie ma więc jednej szczepionki, której podanie uchroniłoby nas przed grypą na zawsze.

Co wiemy o grypie?

Jak ją rozpoznać i jak się przed nią chronić, by poza samym zachorowaniem uniknąć też groźnych powikłań?

Skąd wiedzieć, że to grypa?

Ortomyksowirusy to cała rodzina wirusów, która odpowiedzialna jest także za wywoływanie grypy.

Dziś namy trzy typy wirusa grypy- A,B oraz C. Typy A i B są groźniejsze dla zdrowia, typ C wywołuje chorobę o lżejszym przebiegu.

Co roku w okresie od jesieni do wczesnej wiosny zmagamy się w Polsce najczęściej z wirusem typu A.

Różnych podtypów wirusa jest wiele- łącznie mamy zatem do czynienia ze 144 różnymi kombinacjami podtypów wirusa grypy.

Aktualnie najbardziej popularnymi podtypami wirusa grypy typu A są kombinacje H1N1 oraz H3N2.

Co około kilkadziesiąt lat pojawia się taki szczep wirusa, który stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi- tak było m.in. z grypą hiszpanką w 1918 roku.

W takim przypadku mówi się o grypie pandemicznej.

Innym rodzajem grypy jest oczywiście najlepiej znana grypa sezonowa, która występuje w Polsce co roku- średnio od października do marca.

Wirus grypy zbudowany jest z nici RNA oraz z otoczki białkowej.

Jeśli dotknie nas grypa, nie ma niemal co do tego wątpliwości, iż mamy do czynienia właśnie z nią.

Grypa daje bowiem bardzo charakterystyczne dla siebie objawy, a pierwszym z nich jest oczywiście gorączka- 38 stopni Celsjusza, a nawet więcej.

Poza gorączką pojawiają się uporczywe dreszcze, kaszel, bóle głowy, zmęczenie, uporczywe bóle mięśni oraz stawów.

Gorączka przechodzi najczęściej po 2-3 dniach, bywa jednak w niektórych przypadkach iż wraca ponownie- w takich sytuacjach jest to znak, że doszło do nadkażenia bakteryjnego.

Bardzo charakterystyczną cechą grypy jest suchy, napadowy i uciążliwy kaszel.

Jeśli kaszel zamieni się w kaszel mokry, któremu towarzyszy wydzielina podbarwiona na żółto, oznaczać to będzie iż doszło także do nadkażenia bakteryjnego.

Po trzech do siedmiu dniach grypa zwykle ustępuje, ale uczucie rozbicia i kaszel mogą utrzymywać się nawet przez ponad dwa tygodnie.

Jak chronić się przed grypą?

Jest co najmniej kilka skutecznych sposobów na ochronę przed zakażeniem się grypą, z czego najskuteczniejszym jest oczywiście zaszczepienie się.

Obecnie w Polsce mamy wybór spośród pięciu różnych szczepionek przeciw grypie: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra, Fluarix Tetra Vaxiflu 4 oraz Fluenz Tetra.

Ostatnia z wymienionych szczepionek jest szczepionką żywą oraz podawaną donosowo.

Inne sposoby ochrony przed grypą to:

  • częste mycie rąk,
  • unikanie dotykania oczu, ust oraz nosa- zwłaszcza gdy jesteśmy w miejscach publicznych, gdzie ręką dotykamy jednocześnie powierzchni i przedmiotów dotykanych przez wiele innych osób- klawiatur bankomatów, klamek, koszyków w sklepie,
  • unikanie przebywania wśród chorujących,
  • pozostanie w domu w momencie, gdy nie czujemy się zbyt dobrze- przeziębiony organizm jest podatniejszy na grypę.

Powikłania po grypie

Grypa jest chorobą groźną, gdyż powodować może wiele różnych powikłań.

Do najgroźniejszych powikłań pogrypowych należy np. zaostrzenie chorób krążeniowych- każda infekcja, a grypa szczególnie, to spore obciążenie dla serca, zwłaszcza słabego i chorego.

Powikłania mogą się w tym przypadku objawiać narastającymi dusznościami, obrzękiem kończyn dolnych, pogorszeniem tolerancji wysiłku.

Może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, może wystąpić wtórne bakteryjne zapalenie płuc czy zaostrzyć może się astma.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.