Wirus świńskiej grypy jest wirusem występującym na kontynentach obu Ameryk, Europy i Azji.

Zdiagnozowany u ludzi, świń i ptaków. Osoby chorujące na świńską grypę, jak i na grypę sezonową mają podobne objawy, którymi są: ból mięśni, głowy i gardła, ogólne zmęczenie, dreszcze i gorączka.

Ten, jak i pozostałe rodzaje grypy, przenoszone są drogą kropelkową oraz przez kontakt z powierzchnią, na której znajdują się wirusy: pościel, koce, poduszki, sofa.

Leczenie grypy to głównie leczenie objawowe, które polega na stosowaniu leków obniżających gorączkę i przeciwbólowych, piciu dużej ilości płynów i odpoczynku.

Co to jest grypa AH1N1?

Świńska grypa, zwana również pod nazwą grypy meksykańskiej, to mutacja wirusa grypy A/H1N1v i jest jej nowym szczepem.

Do tej grupy zaliczamy również, szczepy tradycyjnej grypy oraz szczep wywołujący tzw. hiszpankę. Hiszpanka – czyli pierwszy szczep grypy obecnie znanej pod nazwą świńskiej grypy, został wyizolowany w latach 30-tych ubiegłego wieku jako niegroźny dla gatunku ludzkiego.

Dopiero jej mutacja AH1N1, wykryta w 2009 roku w Meksyku, doprowadziła do pierwszej pandemii, która trwała od czerwca 2009 do sierpnia 2010.

Dla niektórych osób, szczególnie z przewlekłymi chorobami serca, płuc czy cukrzycą, grypa może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Do najczęstszych powikłań grypy należą: zapalenie oskrzeli lub płuc oraz zapalenie zatok czy ucha.

Częstą formą powikłań jest zaostrzenie się już istniejących chorób np. chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego (astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i inne).

Najcięższe z powikłań, występujące jednak stosunkowo rzadko, to zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerwów, zapalenie mózgu prowadzące do śmierci pacjenta.

W pełni skutecznej szczepionki na grypę świńską nie wynaleziono do tej pory.

Obecnie jedyna, stosowana pod nazwą >Pandemrix< Szczepionka na wirusa grypy AH1N1 budzi wiele kontrowersji.

Jej skutki widoczne były głównie u dzieci, po zaaplikowaniu jej w latach 2009/2010.

U pacjentów którzy przyjęli tą szczepionkę widoczne były zaburzenie snu objawiające się nadmierną sennością w ciągu dnia i nagłą utratą napięcia mięśniowego.

Jak dochodzi do zarażenia grypą AH1N1?

Grypą AH1N1 można zarazić się od osoby chorej głownie poprzez drogę kropelką: kichanie, kaszlenie.

Jednak do zarażenia może dojść również poprzez kontakt z osobą, u której zakażenie przebiega bezobjawowo.

Wirus świńskiej grypy – AH1N1 jest przenoszony w powietrzu pod postacią wydzieliny z dróg oddechowych.

Do zakażenia może dojść już w momencie przebywania z osobą chorą lub nosicielem, w tym samy pomieszczeniu.

Wdychanie zakażonego powietrze jest najprostszą metodą przedostania się wirusa do naszych dróg oddechowych. Jednakże nie jedyną.

Dotykanie przedmiotów, które wcześniej trzymał zarażony, poprzez bezpośredni kontakt naszych rąk z naszymi ustami, oczami czy nosem – poprzez potarcie – jest doskonałym sposobem na zakażenie organizmu wirusem AH1N1.

Prostym, ale skutecznym sposobem na unikniecie zagrożenie zarażeniem świńską grypą jest unikanie dotykania okolic oczu, ust i nosa nieumytymi rękami.

Ważne jest również, aby nie przechowywać brudnych, zużytych chusteczek higienicznych w kieszeniach czy torebkach.

Po wizycie w miejscach szczególnie narażonych na występowanie wirusów jak sklepy, środki komunikacji miejskiej, kina, windy należy zdezynfekować dłonie żelem odkażającym.

Skąd się wzięły mutacje wirusa grypy?

Wirusy grypy wyróżniają się niezwykłą zdolnością do mutowania, a tym samym zmiany swoich właściwości i patogenetyczności.

Zmienność sekwencji w genomie wirusa modyfikuje patogenetyczność wirusa, wpływając na działanie samego jego genomu.

Możliwość przenikania przez bariery gatunkowe sprawia, że nowe rodzaje wirusów grypy mogą pojawiać się z dużą szybkością.

Jedno z ostatnich odkryć naukowych mówi, że różnice w sekwencji RNA wirusa wpływają na funkcje samego RNA oraz na patogenetyczność wirusa.

Dzięki temu możliwe będzie kontrolowanie rozprzestrzeniania się chorób oraz zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia pandemii grypy.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.