Choć czasem wrzucamy wirusy i bakterie w jedno pojęcie, są one przecież zupełnie czymś innym.

Ważna jest wiedza czym różnią się od siebie te patogeny oraz wiedza o tym, jak leczy się infekcje bakteryjne, a jak wirusowe- by leczenie było skuteczne trzeba zawsze wiedzieć co leczymy, zwłaszcza gdy metody leczenia wirusów i bakterii są odmienne.

Jakie są różnice między wirusem a bakterią?

Wirusy są to niewidoczne dla oka drobnoustroje, które można zakwalifikować do organizmów żyjących na pograniczu organizmów żywych oraz związków chemicznych.

Wirusy tworzą tzw. struktury krystaliczne, co jest cechą charakterystyczną dla materii nieożywionej, a jednocześnie są organizmami przenoszącymi się i roznoszącymi choroby.

Wirusy są mniejsza od bakterii, a ich budowa składa się z kwasów nukleinowych (RNA lub DNA) oraz z kapsydu, czyli z płaszcza białkowego, w którym to znajduje się materiał genetyczny wirusa.

Wirusy nie posiadają swoich narządów służących reprodukcji, są one pasożytami obligatoryjnymi- by się namnażać potrzebują komórek innego organizmu.

Replikacja, czyli produkcja wirusa, odbywa się w komórkach tegoż organizmu.

Do bakterii zalicza się całą grupę mikroorganizmów, która tworzy osobne królestwo.

Bakterie są jednymi z najstarszych organizmów występujących na Ziemi.

Bakterie są organizmami jednokomórkowymi lub zespołami komórek o budowie prokariotycznej.

Wszystkie bakterie cechują się prostą budową komórkową- nie mają one jądra komórkowego, za to mają jedną dużą , kolistą cząsteczkę DNA, czyli genofor.

Czym różnią się od siebie wirusy oraz bakterie?

Pierwsza różnica to różnica zewnętrzna, w wyglądzie- wirusy mogą być nawet 10-100 razy mniejsze od bakterii, mogą także przyjmować różnorodne kształty.

Ale i bakterie mogą przyjmować różne kształty, mogą także mieć różne cechy konstrukcyjne.

Najistotniejszą różnicą między bakteriami a wirusami jest to, iż bakteria nie potrzebuje do życia i przetrwania komórek innego organizmu, zupełnie odwrotnie niż wirus.

Bakteria może funkcjonować niemalże w każdym środowisku, a tylko część z bakterii wywołuje choroby.

W przypadku wirusów jest inaczej- większość wirusów jest chorobotwórcza i wykorzystują one komórki swojego żywiciela do dalszego wzrostu i namnażania się.

Jak się leczy infekcje bakteryjne?

Z infekcjami bakteryjnymi kojarzy się niemal jednoznacznie antybiotyk- i słusznie, bo antybiotyki są preparatami skutecznymi właśnie w przypadku tego typu infekcji.

Antybiotyk powinien zawsze być dobrany przez lekarza, który wybiera dany preparat w oparciu o objawy, dostępne produkty oraz wiedzę o tym jakie bakterie wywołały dane zakażenie.

Czasami specjaliści decydują się skorzystać ze specjalnych testów wykrywających określone drobnoustroje – np. paciorkowce w zapaleniu migdałków czy też bakterię Legionella pneumophila wywołującą ciężkie zapalenia płuc.

Infekcja bakteryjna leczona antybiotykiem powinna zawsze trwać wyznaczony przez lekarza czas oraz antybiotyk powinien być podawany wraz z osłoną, a więc z probiotykiem.

Jakie powikłania może dawać infekcja bakteryjna? Otóż może to być: gorączka reumatyczna, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, infekcyjne zapalenie wsierdzia czy zapalenie wyrostka sutkowatego, itp.

Jak się leczy infekcje wirusowe?

Leczenie wirusowe polega w największej mierze na leczeniu objawowym, a także na podnoszeniu odporności organizmu oraz zahamowywaniu namnażania się wirusów.

Leczenie objawowe to najczęściej działania polegające na zbijaniu gorączki, zwalczaniu bólu gardła, bólu głowy, bólów mięśniowo- stawowych oraz leczeniu kaszlu czy kataru.

Leki przeciwwirusowe są najczęściej lekami sprzedawanymi bez recepty, mogą to być tabletki lub syropy.

Do leków takich należą leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, tabletki do ssania, wykrztuśne syropy, spraye, a także preparaty oparte na składnikach ziołowych jak np. tymianek, podbiał, czarny bez, etc.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.