Uciążliwa i wyczerpująca organizm choroba, bo taką jest grypa, to infekcja, która atakuje ludzi na całym świecie.
W Polsce jest najbardziej powszechna pomiędzy styczniem a marcem.
Warto wiedzieć o grypie jak najwięcej, by jak najskuteczniej się przed nią bronić i tą walkę wygrać.
Przeziębienie a grypa – różnice
To, co łączy przeziębienie i grypę to fakt, iż obie te choroby są infekcjami wirusowymi i dotyczą dróg oddechowych.
Mają także podobne objawy, ale na tym podobieństwa się w zasadzie kończą.
Jednym z głównych objawów przeziębienia jest nieżyt nosa czyli po prostu katar.
Katar w grypie praktycznie nie występuje, dlatego już po tym objawie można ocenić czy mamy do czynienia z grypą czy może z przeziębieniem.
Innymi objawami typowymi dla przeziębienia jest kichanie, suchy kaszel, ból i drapanie gardła, chrypka oraz ogólne złe samopoczucie.
Objawy przeziębienia utrzymują się przez około 7 dni.
Jak to wygląda w przypadku grypy?
Typowymi objawami dla tej choroby są podwyższona temperatura (38 stopni Celsjusza i więcej), silne bóle głowy, mocne osłabienie, dreszcze, bóle mięśni i stawów, etc.
Większość osób przechodzi grypę w sposób dość łagodny, kiedy to gorączka trwa 2-4 dni, a później objawy zaczynają powoli ustępować, niemniej nie wolno jej bagatelizować, gdyż jest to choroba niebezpieczna, na którą w skali roku umiera nawet milion ludzi na całym świecie.
Jak długo trwa grypa?
Każdy z nas choć raz na pewno doświadczył grypy- to nic przyjemnego, objawy infekcji są nieprzyjemne i poważne.
Standardowo objawy te utrzymują się od 3 do 7 dni, ale bywa i tak, iż występują one i o wiele dłużej.
Na to jak długo będzie rozwijała się i trwała choroba ma oczywiście wpływ co najmniej kilka czynników, do których zaliczyć można np. wiek chorego, występowanie u niego chorób przewlekłych, tzw. współistniejących z grypą, a także stan układu immunologicznego danej osoby.
Na długość trwania grypy ma także wpływ to, czy jest to grypa niepowikłana czy powikłana- grypa powikłana może trwać niestety nawet całe tygodnie, a jej skutki mogą utrzymywać się w ciele na długo lub prowadzić nawet do śmierci.
Do powikłań pogrypowych zalicza się zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Czy leczenie grypy może skracać czas jej trwania?
Zdecydowanie odpowiednie leczenie grypy ma wpływ na czas jej trwania, niemniej jednak jest to zawsze jedynie leczenie objawowe.
Znacznie lepiej jest więc starać się zapobiegać grypie i na nią nie zachorować, jednak gdy już się to zdarzy zostaje nam leczyć jej doraźne i bardzo nieprzyjemne objawy.
Do najskuteczniejszych metod zapobieganie grypie należą szczepionki- na rynku możemy dostać je pod nazwami Vaxigrip, Fluarix, Influvac, Begrivac, Inflexal V.
Jak leczyć grypę?
Możemy posiłkować się wszelkimi domowymi sposobami, jakie były znane już naszym mamom lub babciom, a więc picie dużej ilości herbaty z sokiem malinowym czy mleka z czosnkiem mi miodem, a możemy także wysłać kogoś po kilka specyfików aptecznych.
W aptece warto zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe- to właśnie one pomogą nam najlepiej walczyć z objawami grypy.
Może to być Apap, Aspiryna, Polopiryna S, etc. Można także skusić się na reklamowane preparaty o działaniu złożonym, które dedykowane są leczeniu grypy, a zaliczymy do nich np. Gripex, Coldrex czy Tabcin.