Sezon grypowy w pełni- to właśnie luty i marzec są miesiącami, kiedy notuje się w naszym kraju najwięcej zachorowań na tą groźną chorobę wirusową.

Czasem wydaje nam się, że grypa to jedynie „mocniejsze przeziębienie”, ale nic bardziej mylnego- grypa to poważna choroba dróg oddechowych, a jej niedoleczona postać prowadzić może do poważnych powikłań, wśród których znajdują się chociażby zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak leczyć grypę i czy warto się na nią w porę zaszczepić?

Grypa- jak dochodzi do zakażenia?

Grypa to ostra infekcja dróg oddechowych, do wystąpienia której dochodzi w skutek zakażenia się drogą kropelkową- a więc poprzez kaszel, kichnięcie czy też kontakt z zainfekowanymi płynami jak ślina czy wydzielina z nosa osoby chorej.

Grypa jest typową chorobą sezonową, która dotyka najwięcej osób pomiędzy październikiem a marcem.

Jest to także choroba wywoływana przez różne typy wirusa, który ma tendencję do mutacji- dlatego też nie można na grypę zaszczepić się jednorazowo, szczenienie przeciwko niej trzeba odnawiać co roku.

Czasem wydaje nam się, iż grypa to jedynie większe przeziębienie i nie umiemy rozpoznać różnic pomiędzy tymi dwiema chorobami.

Główną różnicą jest jednak występowanie przy grypie wysokiej gorączki- 38 stopni i więcej- gorączka taka nie występuje zazwyczaj przy przeziębieniu.

Grypę diagnozuje się na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów- można także zdiagnozować ją laboratoryjnie, jest to jednak wykonywane głównie w przypadku małych dzieci, które nie potrafią jeszcze zasygnalizować objawów samodzielnie.

Badanie polega na pobraniu wydzieliny zarówno z nosa, jak i z gardła.

Celem badania jest określenie obecności wirusa grypy.

Jakie są objawy grypy, na które powinniśmy zareagować natychmiast?

Otóż typowymi objawami tej infekcji są silne bóle stawowo- mięśniowe, bóle głowy, silne zmęczenie, katar, kaszel, dreszcze, uczucie rozbicia, wysoka gorączka (może się ona utrzymywać nawet kilka dni), czasem mogą pojawić się także wymioty, nudności oraz biegunka- dotyczy to zwłaszcza dzieci.

Gdy tylko zauważymy u siebie powyższe objawy, powinniśmy jak najszybciej podjąć leczenie- jest to leczenie objawowe, polegające głównie na przyjmowaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a także stosowaniu sposobów domowych (napotnych, przeciwkaszlowych) oraz leżenie w łóżku.

Grypę trzeba bezwzględnie wyleczyć do końca, nie można jej przeziębić, gdyż powikłania tej choroby są groźne.

Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, angina paciorkowcowa, zaostrzenie istniejącej choroby POChP, zaostrzenie astmy, zaostrzenie zastoinowej niewydolności serca oraz zaostrzenie cukrzycy.

Jakie leki na grypę stosować?

Grypę leczy się objawowo- nie ma, poza szczepionką, leków przeciwko tej chorobie.

Chorując na grypę przyjmujemy więc medykamenty przeciwbólowe (APAP, Ibuprofen), przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, zmniejszające obrzęk błon śluzowych i gardła.

Można także stosować domowe sposoby radzenia sobie z gorączką- jak picie soku z malin, robienie zimnych okładów z mokrego ręcznika przykładanego do czoła, picie syropu z cebuli i czosnku czy mleka z miodem oraz czosnkiem.

Pomocne będą także wszelkie napary z lipy czy inne sposoby naszych mam i babć.

Kiedy zaszczepić się przeciwko grypie?

O szczepieniu przeciwko grypie najlepiej jest pomyśleć już jesienią- najlepiej jest zrobić to w październiku, choć szczepionkę warto przyjąć w każdej chwili.

Osobami, które powinny w pierwszej kolejności pomyśleć o szczepieniu się są:

  • osoby po 55. roku życia,
  • osoby chorujące na serce, układ oddechowy, osoby z obniżoną odpornością oraz osoby z nowotworami,
  • osoby pracujące na co dzień z dużą ilością ludzi- medycy, pielęgniarki, nauczyciele, ratownicy medycznie, etc.
  • W Polsce mamy do wyboru jedną z 5 szczepionek przeciwko grypie, a są to: Influvac Tetra, Fluarix Tetra, Vaxigrip Tetra, Vxiflu 4 i Fluenz Tetra. Cztery pierwsze szczepionki są szczepionkami inaktywowanymi, natomiast Fluenz Tetra to szczepionka żywa, zawierająca osłabione wirusy grypy i podawana donosowo.
Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.