Grypa to poważna choroba wirusowa, która każdego roku, głównie w okresie styczeń- marzec, zbiera swoje żniwo, niestety także śmiertelne.
Zarazić grypą możemy się drogą kropelkową, a wyróżnia się jej trzy typy- A, B i C. Jak radzić sobie, jeśli dopadnie nas to poważne wirusowe zakażenie dróg oddechowych, czy są jakieś domowe sposoby na wyleczenie?
Skąd wiedzieć, że to grypa?
Grypa to choroba wywoływana przez wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Grypa, to choroba, której nigdy nie należy bagatelizować, gdyż jej ostry przebieg czy powikłania mogą prowadzić nawet do konieczności hospitalizacji.
Grypa rozwija się w organizmie poprzez namnażanie się wirusów, do którego dochodzi w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka układu oddechowego.
Występujące w przebiegu choroby objawy są konsekwencją oddziaływania cytokin, które uwalniane są w reakcji zapalnej.
Jeśli chodzi o leczenie grypy, to pośpiech nic tu nie da. Grypę trzeba zawsze wyleczyć do końca, gdyż jeśli ją dodatkowo przeziębimy, w organizmie może dojść do groźnych dla zdrowia powikłań- zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, etc.
Leczenie grypy jest leczeniem objawowym, które polega głównie na zbijaniu gorączki oraz dawaniu sobie ulgi w bólach stawów i mięśni, a także przy uporczywym kaszlu, itp.
By wyleczyć skutecznie grypę, trzeba absolutnie koniecznie zostać w domu- chorując rezygnujemy z aktywności zawodowej.
Chory powinien pić dużo wody, by odpowiednio nawodnić gorączkujący organizm, a także przyjmować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
Czym różni się grypa od przeziębienia?
Mechanizm powstawania grypy i jej objawy już wstępnie omówiliśmy, warto teraz zastanowić się czym jest przeziębienie i jak odróżnić je od grypy.
Przeziębienie to choroba objawiająca się stanem zapalnym błon śluzowych nosa, gardła oraz zatok. Szacuje się, iż przeziębienie może być wywołane aż 200 różnymi wirusami, w tym najczęściej rynowirusami i koronawirusami.
Typowymi objawami przeziębienia są: złe samopoczucie, ból gardła, chrypka, katar, kichanie oraz kaszel. Wirusy potrafią jak widać sporo namieszać w organizmie. Jak więc odróżnić przeziębienie od grypy?
Cechą odróżniającą obie choroby jest najogólniej biorąc występowanie gorączki- w grypie gorączka występuje zawsze, często utrzymuje się nawet kilka dni, zaś w przeziębieniu gorączka bywa sporadycznie.
Przeziębienie charakteryzuje się dużo intensywniejszym katarem oraz ogólnie lepszym samopoczuciem niż grypa.
Jak chronić się przed grypą?
Epidemia koronawirusa nauczyła nas w dużej mierze tego, jak skutecznie chronić siebie i swoje otoczenie przez zarażaniem się wirusami przedostającymi się drogą kropelkową.
WHO wskazuje 5 sposobów na to, jak skutecznie bronić się przed zarażaniem wirusem grypy. Do sposobów tych należą:
– szczepienie przeciwko grypie,
– częste mycie rąk,
– unikanie dotykania rękoma ust, oczu i nosa,
– unikanie towarzystwa osób chorujących na grypę,
– pozostanie w domu w przypadku zachorowania.
Szczyt zachorowań na grypę w naszym kraju przypada na miesiące od stycznia do marca. By skutecznie chronić się przed wirusem grypy, najlepiej jest się zaszczepić.
Szczepienia na grypę są szczególnie wskazane osobom starszym, osobom mającym wiele chorób przewlekłych, a także kobietom w ciąży i planującym ciążę.
Mamy do wyboru następujące szczepionki przeciwko grypie: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra, Fluarix Tetra oraz Fluenz Tetra.
Jeśli już zachorujemy na grypę, nie przyniesie nam żadnego większego skutku leczniczego zażywanie witaminy C czy rutyny- to substancje, które lepiej sprawdzą się w profilaktyce niż w leczeniu.
Pamiętać trzeba, iż w leczeniu wirusów, a grypa jest wirusem, nie pomagają także antybiotyki lub inne preparaty o właściwościach przeciwbakteryjnych.
Przyczynowo grypę leczyć można inhibitorami neuraminidazy lub pochodnymi adamantanu.
Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]