Dlaczego nieleczona grypa może być niebezpieczna?

Dlaczego nieleczona grypa może być niebezpieczna?

Grypa to choroba występująca u nas typowo sezonowo, lecz to, że dobrze ją znamy nie oznacza, że możemy już bagatelizować i lekceważyć.

Grypa jest infekcją, która może mieć prawdziwie groźny przebieg i prowadzić do groźnych dla zdrowia, a nawet dla życia powikłań.

Jakie to mogą być powikłania i jak leczyć grypę, by się przed nimi ustrzec?

Skąd się bierze grypa?

Grypa to wirusowa choroba zakaźna, którą znamy w trzech jej odmianach- typ A,B oraz C.

Grypa jest chorobą, która występuje w Polsce co roku, sezonowo (październik- początek kwietnia), ma ona potencjał epidemiczny.

Skąd przychodzi do nas najczęściej wirus grypy?

Od lat obserwuje się, iż wirus grypy wędruje do nas z Europy Wschodniej- najczęściej przenoszone są do nas szczepy A i B tej choroby i to one są najgroźniejszy- szczep C wywołuje zazwyczaj bardzo łagodny przebieg choroby, jest jednak najrzadszy.

Co ciekawe, szczep A powoduje najczęściej ciężki, ale jednocześnie krótki sezon grypowy, z kolei szczep B wywołuje sezon przedłużony, ale i nieco lżejszy.

Wirusy grypy są do Europy, w tym do Polski przenoszone szlakami transportowymi- są to w głównej mierze wirusy azjatyckie, a nawet australijskie- w Australii sezon grypowy akurat się kończy, a następnie jest on przy pomocy transportu rozprzestrzeniany na resztę świata.

Co ciekawe, badania wirusologiczne prowadzone na całym świecie wskazują, iż nad nami, w atmosferze krąży nawet 800 milionów wirusów.

Wirusy te przedostawać się mogą do Europy np. z pyłem saharyjskim lub na skutek opadów deszczów- tak więc jeśli sądzimy, że zarazimy się czymś jedynie rzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jest założeniem nieco błędnym.

Jakie są powikłania grypy?

Grypa to choroba powodowana wirusami RNA, należącymi do rodziny Orthomyxoviridae.

Grypa atakuje drogi oddechowe człowieka, a dzieje się to skutek wystąpienia dość charakterystycznych dla tej choroby objawów.

Do objawów grypowych zalicza się wysoką gorączkę (może się ona utrzymywać nawet około 5-7dni), ból głowy, uczucie zmęczenia i ogólnego rozbicia, kaszel, katar, ból gardła, bóle kości i mięśni, biegunka, wymioty, itd.

Grypa jest chorobą wirusową, a więc nie ma na nią skutecznego leku jak tylko leczenie objawowe- leczenie takie obejmuje zażywanie leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Choć jest jeden skuteczny sposób na profilaktykę grypy- szczepionki.

Obecnie w Polsce mamy wybór jednej spośród pięciu szczepionek przeciwko tej chorobie.

Jeśli już dopadnie nas grypa, trzeba ją bezwzględnie wyleżeć- grypy nie można nie leczyć, nie można jej bagatelizować, gdyż taka postawa może doprowadzić do szeregu groźnych dla zdrowia jak i dla życia powikłań.

Powikłania pogrypowe obejmują:

 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zapalenie płuc,
 • zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych,
 • zapalenie stawów,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zespół Guillaina- Barrego (jest zaburzeniem obejmującym postępujące osłabienie lub porażenie mięśni, zwykle występujące po infekcji, szczególnie dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego; na skutek tego zaburzenia uszkodzone zostają otoczki włókien nerwowych oraz dochodzi tym samym do stanu zapalnego nerwów).

Jak widać powikłania te to bardzo niebezpieczne jednostki chorobowe.

Powikłania po grypie- co wskazuje na zapalenie płuc?

Zapalenie płuc to chyba najczęstsze powikłanie pogrypowe, w wielu przypadkach kończy się ono hospitalizacją chorego.

Zapalenie płuc jako powikłanie grypy wywołanej szczepem wirusa A daje objawy typowe, zaś powikłanie po wirusie typu B cechują objawy nietypowe dla zapalenia płuc.

Bardzo często w takim przypadku dochodzi do pomyłek, czy chory cierpi na zapalenie płuc czy może raczej na posocznicę bakteryjną (sepsę)- brak szybkiej diagnozy prowadzi tylko do pogłębiania się złego stanu chorego.

Typowymi objawami zapalenia płuc są:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • nadmierna potliwość,
 • uczucie rozbicia,
 • kaszel z ropną plwociną,
 • ból w klatce piersiowej, który nasila się przy wdechu oraz podczas kaszlu,
 • czasem duszności.

Podstawą leczenia zapalenia płuc jest stosowanie antybiotyków- doustnie lub dożylnie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.