Grypa to choroba występująca u nas typowo sezonowo, lecz to, że dobrze ją znamy nie oznacza, że możemy już bagatelizować i lekceważyć.
Grypa jest infekcją, która może mieć prawdziwie groźny przebieg i prowadzić do groźnych dla zdrowia, a nawet dla życia powikłań.
Jakie to mogą być powikłania i jak leczyć grypę, by się przed nimi ustrzec?
Skąd się bierze grypa?
Grypa to wirusowa choroba zakaźna, którą znamy w trzech jej odmianach- typ A,B oraz C.
Grypa jest chorobą, która występuje w Polsce co roku, sezonowo (październik- początek kwietnia), ma ona potencjał epidemiczny.
Skąd przychodzi do nas najczęściej wirus grypy?
Od lat obserwuje się, iż wirus grypy wędruje do nas z Europy Wschodniej- najczęściej przenoszone są do nas szczepy A i B tej choroby i to one są najgroźniejszy- szczep C wywołuje zazwyczaj bardzo łagodny przebieg choroby, jest jednak najrzadszy.
Co ciekawe, szczep A powoduje najczęściej ciężki, ale jednocześnie krótki sezon grypowy, z kolei szczep B wywołuje sezon przedłużony, ale i nieco lżejszy.
Wirusy grypy są do Europy, w tym do Polski przenoszone szlakami transportowymi- są to w głównej mierze wirusy azjatyckie, a nawet australijskie- w Australii sezon grypowy akurat się kończy, a następnie jest on przy pomocy transportu rozprzestrzeniany na resztę świata.
Co ciekawe, badania wirusologiczne prowadzone na całym świecie wskazują, iż nad nami, w atmosferze krąży nawet 800 milionów wirusów.
Wirusy te przedostawać się mogą do Europy np. z pyłem saharyjskim lub na skutek opadów deszczów- tak więc jeśli sądzimy, że zarazimy się czymś jedynie rzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jest założeniem nieco błędnym.
Jakie są powikłania grypy?
Grypa to choroba powodowana wirusami RNA, należącymi do rodziny Orthomyxoviridae.
Grypa atakuje drogi oddechowe człowieka, a dzieje się to skutek wystąpienia dość charakterystycznych dla tej choroby objawów.
Do objawów grypowych zalicza się wysoką gorączkę (może się ona utrzymywać nawet około 5-7dni), ból głowy, uczucie zmęczenia i ogólnego rozbicia, kaszel, katar, ból gardła, bóle kości i mięśni, biegunka, wymioty, itd.
Grypa jest chorobą wirusową, a więc nie ma na nią skutecznego leku jak tylko leczenie objawowe- leczenie takie obejmuje zażywanie leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Choć jest jeden skuteczny sposób na profilaktykę grypy- szczepionki.
Obecnie w Polsce mamy wybór jednej spośród pięciu szczepionek przeciwko tej chorobie.
Jeśli już dopadnie nas grypa, trzeba ją bezwzględnie wyleżeć- grypy nie można nie leczyć, nie można jej bagatelizować, gdyż taka postawa może doprowadzić do szeregu groźnych dla zdrowia jak i dla życia powikłań.
Powikłania pogrypowe obejmują:
- zapalenie mięśnia sercowego,
- zapalenie płuc,
- zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych,
- zapalenie stawów,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie ucha środkowego,
- zespół Guillaina- Barrego (jest zaburzeniem obejmującym postępujące osłabienie lub porażenie mięśni, zwykle występujące po infekcji, szczególnie dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego; na skutek tego zaburzenia uszkodzone zostają otoczki włókien nerwowych oraz dochodzi tym samym do stanu zapalnego nerwów).
Jak widać powikłania te to bardzo niebezpieczne jednostki chorobowe.
Powikłania po grypie- co wskazuje na zapalenie płuc?
Zapalenie płuc to chyba najczęstsze powikłanie pogrypowe, w wielu przypadkach kończy się ono hospitalizacją chorego.
Zapalenie płuc jako powikłanie grypy wywołanej szczepem wirusa A daje objawy typowe, zaś powikłanie po wirusie typu B cechują objawy nietypowe dla zapalenia płuc.
Bardzo często w takim przypadku dochodzi do pomyłek, czy chory cierpi na zapalenie płuc czy może raczej na posocznicę bakteryjną (sepsę)- brak szybkiej diagnozy prowadzi tylko do pogłębiania się złego stanu chorego.
Typowymi objawami zapalenia płuc są:
- gorączka,
- dreszcze,
- nadmierna potliwość,
- uczucie rozbicia,
- kaszel z ropną plwociną,
- ból w klatce piersiowej, który nasila się przy wdechu oraz podczas kaszlu,
- czasem duszności.
Podstawą leczenia zapalenia płuc jest stosowanie antybiotyków- doustnie lub dożylnie.