Aktywność fizyczna kojarzyć się może z uprawianiem sportu w stopniu mistrzowskim, a to przecież nieprawda.
Aktywnością fizyczną nazwać możemy każdy ruch, jaki wykonujemy każdego dnia i który może przyczyniać się do naszej sprawności fizycznej.
Czy wysiłek fizyczny jest wskazany i jaką formę aktywności fizycznej wybrać dla siebie, by zyskało na tym nasze zdrowie?
Co to jest aktywność fizyczna?
Każdy wie mniej więcej co oznaczają słowa „aktywność fizyczna”, ale jeśli chcemy definicji, to może ona brzmieć mniej więcej tak, iż aktywność fizyczna to „dowolna forma ruchu ciała spowodowana skurczami mięśni, przy którym wydatek energii przekracza poziomy energii spoczynkowej”.
Definicja jest bardzo szeroka, a w myśl tej definicji aktywnością fizyczną może być i systematyczne uprawianie sportu jak i sam fakt podniesienia się z fotela i wprawienia swojego ciała w ruch.
I faktycznie- aktywność fizyczna może mieć wiele rodzajów, wśród których wymienić możemy rekreacyjną aktywność fizyczną, zawodowe uprawianie sportu jak i aktywność ruchową jaką podejmujemy na co dzień w domu lub w jego okolicy.
Każdy z nas jest uczony już od najmłodszych lat, iż istnieje bardzo ścisły związek pomiędzy aktywnością fizyczną, zdrowiem oraz ogólną jakością życia- te trzy składowe wpływają na ogólny, pełny dobrostan naszego ciała i umysłu.
Nasze ciało nie zostało stworzone do odpoczywania, ale zostało stworzone do ruchu i to właśnie w ruchu czuje się najlepiej.
Z tego też względu warto podejmować regularną aktywność fizyczną i uczyć jej młodsze pokolenia.
Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie?
Aktywność fizyczna jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka, ma ona nieopisany wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na prawidłowy rozwój człowieka oraz na jego ogólne zadowolenia z życia.
Ruch ciała, zwłaszcza ten regularny, minimum 20-30 minut dziennie, ma wpływ na wiele rzeczy wewnątrz naszego organizmu, oddziałuje na wiele jego układów.
Przykładowo ruch ma ogromne znaczenie dla układu ruchu, a więc dla mięśni oraz kośćca- ruch mineralizuje kości, pomaga wzrastać kościom u dzieci, zapobiega i koryguje wady postawy, wzmacnia stawy, ścięgna i więzadła, większa przekrój i objętość włókien mięśniowych: zwłaszcza napięcie siłę i sprężystość mięśni, etc.
Korzyści jak widać jest cała masa, a można by je wymieniać jeszcze długo.
Ruch ma także zbawienny wpływ na układ krążenia i na metabolizm człowieka- wysiłek fizyczny znacznie przyspiesza działanie układu krążenia, krew musi być tłoczona szybciej, ale w wyniku systematycznego ćwiczenia nasz układ krążenia zyskuje to, że częstość akcji serca zmniejsza się, serce jest lepiej dotlenione, a ciśnienie tętnicze się obniża.
Aktywność fizyczna pozwala walczyć z chorobami metabolicznymi- ruch zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy (ruch mięśni potrzebuje glukozy i normalizuje jej stężenie we krwi), sport pozwala chronić się przed nadwagą oraz otyłością, oczywiście w parze z prawidłową, czyli zbilansowaną dietą.
Jakie formy aktywności fizycznej wybrać?
To, jaki rodzaj ruchu będziemy uprawiać zależy głównie od naszych upodobań, ogólnej kondycji, wieku czy np. od dostępności do miejsc rekreacyjnych- np. basenu czy siłowni.
Efekty ćwiczeń są uzależnione od rodzaju tych ćwiczeń- tak więc jeśli zależy nam np. na polepszeniu wytrzymałości organizmu i poprawie stanu układu krążenia, warto wybrać ćwiczenia wytrzymałościowe.
Ćwiczenia takie zwiększają objętość serca, poprawiają znacznie unaczynienie mięśni oraz powodują korzystne zmiany w profilu lipidowym, co w dłuższej perspektywie jest ogromnie ważną profilaktyką chorób krążenia, w tym miażdżycy.
Niezależnie czy mamy dobrą czy średnią kondycję, każdy może pozwolić sobie na jazdę na rowerze, pójście na siłownię, które teraz powstają w parkach miejskich, uprawianie nordic walkingu, intensywne spacerowanie, bieganie, chodzenie na basen czy wykonywanie ćwiczeń w domu posiłkując się licznymi treningami dostępnymi na youtube.
Jeśli jesteśmy schorowani, mamy problemy z układem krążenia, nadwagę czy choroby stawów, każdą formę ruchu należy skonsultować ze swoim lekarzem.