Wirusa HCV może nosić w sobie nawet 700-800 tysięcy naszych rodaków zupełnie o tym nie wiedząc i nie mając żadnych objawów chorobotwórczych- w tym właśnie tkwi jest groźna postać.

Wirus HCV jest wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C, może on przebywać w naszym organizmie nawet dekady i prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie wątroby oraz do jej marskości.

Jak dochodzi do zarażania się tym niebezpiecznym patogenem, jak rozpoznać objawy i jak leczyć?

Jak można się zarazić wirusem HCV?

Wirusem HCV, a wiec wirusem wywołującym groźne zapalenie wątroby typu C można zarazić się niezwykle łatwo- następuje to na skutek kontaktu z zarażoną krwią.

Takie zakażenie może nastąpić w wielu sytuacjach- chociażby na skutek zabiegu operacyjnego, który wykonywany jest z naruszeniem zasad sterylności, możemy zarazić się także u kosmetyczki czy w salonie tatuażu, gdzie nie dość dobrze zdezynfekowane są igły i inne przedmioty lub nie są one używane w sposób jednorazowy; do zakażenia się może dojść także na skutek przetoczenia (transfuzji) zakażonej tym wirusem krwi, podczas zabiegów dentystycznych, podczas niektórych badań- np. endoskopii, podczas robienia zastrzyków, pobierania krwi, wykonywania dializ- jednym słowem wszelkie działania medyczne, okołomedyczne czy nawet kosmetyczne to potencjalne ryzyko przerwania ciągłości tkanek i dostania się wirusa do naszego ciała.

Co ciekawe istnieje także ryzyko, iż matka podczas ciąży czy podczas porodu zarazić może swoje dziecko- nie są to przypadki częste, niemniej występują- niemowlę nie zarazi się jednak wirusem HCV poprzez karmienie piersią.

Jednymi z najczęstszych pacjentów zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C są osoby narkotyzujące się, używające do podawania sobie narkotyku zakażonych igieł, a także osoby często popadające w konflikty przemocowe, bójki, które na ich skutek zarażają się wirusem- przez kontakt z krwią osoby chorej.

Wirusem HCV zarazić się można jedynie przez krew- nie ma możliwości, by do zarażania się doszło na skutek kichania, kaszlu, przez ślinę, przez dotyk, przez korzystanie z jednego basenu czy łazienki, czy ogólnie mieszkając z zarażoną osobą- jedynym źródłem zakażenia jest krew.

Wirus HCV- Hepatitis C virus po przedostaniu się do organizmu namnaża się w komórkach wątroby, coraz bardziej ją upośledzając.

Niestety możemy być nosicielami tego wirusa nawet przez wiele lat i zupełnie o tym nie wiedzieć, a postępujące zmiany w wątrobie mogą okazać się po czasie bardzo poważne.

Utrudnieniem w diagnozie jest też to, iż wirus HCV nie daje początkowo swoistych objawów, a jedynie objawy w postaci ospałości, zmęczenia czy niewielkich bólów brzucha.

Jakie są objawy WZW-C?

Objawy zapalenia wątroby typu C są typowe, niestety samo zarażenie wirusem HCV nie daje wyraźnych objawów, jak już pisaliśmy, dlatego choroba może rozwijać się niedostrzeżona latami.
Do typowych objawów WZW-C zaliczyć można: osłabienie i nadmierne zmęczenie, ospałość, stany depresyjne, objawy grypopodobne (bóle mięśni i stawów, stany podgorączkowe), utrata apetytu, nudności, wymioty, wzdęcia, spadek masy ciała, powiększona wątroba wraz ze śledzioną, zażółcenie białek oczu, świąd skóry i zażółcenie skóry.
Typowe objawy, a więc te wymienione, występują jedynie u ok. 20% chorych- niestety u niemal 80% choroba jest niezauważalna i prowadzi do groźnych powikłań.
WZW C – wirusowe zapalenie wątroby typu C jest to choroba zakaźna wywołana wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV).
Podczas wystąpienia ostrego zapalenia wątroby aktywność enzymów wątrobowych wskazujących na uszkodzenie miąższu wątroby – aminotransferazy alaninowej (ALT) i aminotransferazy asparaginianowej (AST) wzrasta kilkakrotnie powyżej górnej granicy normy, zwykle nie przekraczając 1000 j.m.
Dojść może  do uszkodzenia miąższu wątroby, co może prowadzić do marskości wątroby, niewydolności tego narządu a także rozwinięcia się pierwotnego raka wątroby (wątrobowokomórkowego).

Jak przebiega leczenie WZW C?

To jak przebiegać będzie leczenie zapalenia wątroby typu C zależy od wczesnego stadium wykrycia choroby- jeśli choroba wykryta jest wcześnie, jest niemal w 100% wyleczalna.

Obecnie podawane są chorym leki nowej generacji, działające bezpośrednio na wirusy.

Do leków takich należy np. telaprewir oraz boceprewir.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.