Wirusa HCV może nosić w sobie nawet 700-800 tysięcy naszych rodaków zupełnie o tym nie wiedząc i nie mając żadnych objawów chorobotwórczych- w tym właśnie tkwi jest groźna postać.
Wirus HCV jest wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C, może on przebywać w naszym organizmie nawet dekady i prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie wątroby oraz do jej marskości.
Jak dochodzi do zarażania się tym niebezpiecznym patogenem, jak rozpoznać objawy i jak leczyć?
Jak można się zarazić wirusem HCV?
Wirusem HCV, a wiec wirusem wywołującym groźne zapalenie wątroby typu C można zarazić się niezwykle łatwo- następuje to na skutek kontaktu z zarażoną krwią.
Takie zakażenie może nastąpić w wielu sytuacjach- chociażby na skutek zabiegu operacyjnego, który wykonywany jest z naruszeniem zasad sterylności, możemy zarazić się także u kosmetyczki czy w salonie tatuażu, gdzie nie dość dobrze zdezynfekowane są igły i inne przedmioty lub nie są one używane w sposób jednorazowy; do zakażenia się może dojść także na skutek przetoczenia (transfuzji) zakażonej tym wirusem krwi, podczas zabiegów dentystycznych, podczas niektórych badań- np. endoskopii, podczas robienia zastrzyków, pobierania krwi, wykonywania dializ- jednym słowem wszelkie działania medyczne, okołomedyczne czy nawet kosmetyczne to potencjalne ryzyko przerwania ciągłości tkanek i dostania się wirusa do naszego ciała.
Co ciekawe istnieje także ryzyko, iż matka podczas ciąży czy podczas porodu zarazić może swoje dziecko- nie są to przypadki częste, niemniej występują- niemowlę nie zarazi się jednak wirusem HCV poprzez karmienie piersią.
Jednymi z najczęstszych pacjentów zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C są osoby narkotyzujące się, używające do podawania sobie narkotyku zakażonych igieł, a także osoby często popadające w konflikty przemocowe, bójki, które na ich skutek zarażają się wirusem- przez kontakt z krwią osoby chorej.
Wirusem HCV zarazić się można jedynie przez krew- nie ma możliwości, by do zarażania się doszło na skutek kichania, kaszlu, przez ślinę, przez dotyk, przez korzystanie z jednego basenu czy łazienki, czy ogólnie mieszkając z zarażoną osobą- jedynym źródłem zakażenia jest krew.
Wirus HCV- Hepatitis C virus po przedostaniu się do organizmu namnaża się w komórkach wątroby, coraz bardziej ją upośledzając.
Niestety możemy być nosicielami tego wirusa nawet przez wiele lat i zupełnie o tym nie wiedzieć, a postępujące zmiany w wątrobie mogą okazać się po czasie bardzo poważne.
Utrudnieniem w diagnozie jest też to, iż wirus HCV nie daje początkowo swoistych objawów, a jedynie objawy w postaci ospałości, zmęczenia czy niewielkich bólów brzucha.
Jakie są objawy WZW-C?
Jak przebiega leczenie WZW C?
To jak przebiegać będzie leczenie zapalenia wątroby typu C zależy od wczesnego stadium wykrycia choroby- jeśli choroba wykryta jest wcześnie, jest niemal w 100% wyleczalna.
Obecnie podawane są chorym leki nowej generacji, działające bezpośrednio na wirusy.
Do leków takich należy np. telaprewir oraz boceprewir.