Słowo „wirus” nie schodzi nam od roku niemal wcale z ust, odmieniamy to słowo przez wszystkie przypadki i boimy się tego, co ono określa.
A czego właściwie unikamy- czym są wirusy i jak to się dzieje, że potrafią zrobić tyle spustoszenia w naszym organizmie?
Jak wygląda i z czego zbudowany jest wirus?
Organizmy jakimi są wirusy nie są skomplikowane, ich budowa jest prosta, a składają się na nią w zasadzie 2 elementy: materiał genetyczny oraz białkowy kapsyd, będący jego otoczką.
Materiał genetyczny wirusa może mieć postać DNA lub RNA- akurat koronawirus SARS-COV-2 jest wirusem RNA.
Z kolei białkowy kapsyd, czyli otoczka, może przybierać różne formy- w przypadku koronawirusa wygląda jak korona i stąd właśnie jego nazwa Ale może to być także forma bryłowa czy pałeczkowata.
Z biologicznego punktu widzenie nie zalicza się wirusów do organizmów, ponieważ nie cechuje je żaden metabolizm, nie są one cząsteczkami żywymi.
Wirusy są w stanie się namnażać i rozprzestrzeniać dlatego, iż mają zdolność wnikania do żywych komórek innego organizmu i namnażania się w nich- dzięki komórce nabierają cech organizmu żywego.
Ze względu na pasożytnictwo komórkowe wirusy posiadają na swojej powierzchni białka, które pozwalają zaatakować odpowiednie komórki.
Jak wirusy się namnażają?
To, jak dane wirusy się namnażają, a więc replikują, zależy od tego z jakim rodzajem wirusa mamy do czynienia- a dokładnie jaki rodzaj kwasu nukleinowego znajduje się wewnątrz wirusa (DNA czy RNA).
Jak wiemy z lekcji biologii, w każdej żywej komórce non stop zachodzą jakieś reakcje biochemiczne- syntetyzowane i rozkładane są związki organiczne, gromadzona i uwalniana jest energia, etc.
Możliwe to jest dzięki materiałowi genetycznemu komórki oraz jej organellom.
Wirus działa tak, iż wprowadza do komórki swój materiał genetyczny, a co za tym idzie przejmuje metabolizm danej komórki.
Komórka przestaje żyć dla siebie, zaczyna natomiast produkcję coraz to większej ilości wirusów.
Wiedza naukowa mówi, iż wirusy DNA namnażają zaczynają od jądra komórkowego, zaś wirusy RNA namnażają się w cytoplazmie komórki.
Namnażanie zaczyna się od produkcji genów wczesnych, czyli tych, które są wirusowi potrzebne na samym początku.
To geny blokujące niektóre funkcje komórki i przesuwające wydatkowanie energii na namnażanie wirusa.
To, ile wirusa namnoży się w danej komórce zależy od czynników leżących po stronie danej komórki jak i wirusa.
Uważa się, iż rekordowo w jednej komórce mogłoby się namnożyć ok. 1000 wirusów.
Co to jest infekcja wirusowa? Jak ją leczyć?
Wirusy, gdy się już namnożą, zaczynają dawać o sobie znać w przypadku objawów- możemy w tym miejscu powiedzieć o początkach infekcji wirusowej.
Infekcja wirusowa to np. przeziębienie, grypa czy COVID-19, wszystkie te choroby spowodowane są wirusami, a ich przebieg i „zjadliwość” mogą być różne.
Infekcję najczęściej powodują: wirusy grypy, rinowirusy, koronawirusy i wirusy Coxsackie.
Niektóre z nich mają zdolność do przetrwania przez pewien czas poza organizmem, dlatego do zakażenia może dojść także poprzez dotknięcie jakiegoś przedmiotu.
Jeśli mówimy o infekcji atakującej nasze górne i dolne drogi oddechowe, mamy najczęściej do czynienia z takimi objawami jak:
- uczucie ogólnego osłabienia, zmęczenia, rozbicia,
- zaczerwienione, bolesne gardło,
- podwyższona temperatura,
- dreszcze,
- kaszel,
- katar,
- nudności i wymioty,
- czasem zapalenie spojówek.
Zaraźliwość infekcjami wirusowymi jest zazwyczaj bardzo wysoka- wirusami zarażamy najczęściej drogą kropelkową, a robimy to czasem nawet na kilka dni przed zaobserwowaniem u siebie pierwszych objawów, a więc nieświadomie.
W Polsce statystycznie zapadamy na infekcje 2-4 razy do roku, a średni jej czas wynosi około 7 dni.
Leczenie infekcji wirusowych to leczenie objawowe- wirusy nie mają własnego metabolizmu, więc nie będą na nie działać antybiotyki.
Tak więc leczenie polega na łagodzeniu objawów choroby i ugaszaniu stanu zapalnego.
Warto więc zaopatrzyć się w aptece we wszelkie środki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, tabletki na ból gardła, roztwory hipertoniczne do nosa oraz leki przeciwkaszlowe.