Bostonka, bo to sproszczona nazwa choroby bostońskiej, jest typową chorobą zakaźną wieku dziecięcego.
Inaczej określana jest także chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej i tak właśnie brzmi jej podręcznikowa nazwa- HFMD- Hand, Foot and Mouth Disease.
Bostonka rzadko dotyka starsze dzieci czy osoby dorosłe (choć i to się zdarza), zachorowania dotyczą głównie niemowląt oraz małych dzieci do 5. roku życia.
Sama bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez różne enterowirusy oraz wirusy Coxsackie.
Bostonka- co to jest choroba bostońska?
Jeszcze inaczej bostonkę możemy określić mianem wysypki pęcherzykowej czy enterowirusowym pęcherzykowym zapaleniem jamy ustnej.
Przez objawy takie jak wysypka, bostonka jest często mylona z ospą wietrzną, a to zupełnie dwie różne choroby.
Do zakażenia bostonką dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotem, na których znajduje się wirus- np. na zabawkach w żłobku czy w przedszkolu, bo to właśnie dzieci przebywające w skupiskach innych dzieci najczęściej zarażają się bostonką.
Nauczyciele przedszkolni jak i rodzice powinni zwracać baczną uwagę na częste mycie rąk przez dziecko oraz o dokładne mycie własnych rąk- np. po zmianie dziecku pieluszki.
Bostonka jest chorobą zakaźną, która występuje na całym świecie, niemniej jednak największe jej ogniska występują w krajach azjatyckich.
Od zakażenia wirusem do czasu wystąpienia pierwszych objawów bostonki mija najczęściej kilka dni- do tygodnia.
Wirusy wywołujące bostonkę należą do tych samych rodzajów wirusów, które odpowiedzialne są za przeziębienie, anginę, zapalenie trzustki oraz biegunkę.
Pierwsze objawy bostonki to najczęstszej pogorszenie się samopoczucia, ból gardła oraz brak apetytu, który bezpośrednio się z tym wiąże.
Pojawić może się także gorączka, która utrzymuje się zazwyczaj do dwóch dni.
Po ustąpieniu pierwszych objawów, jama ustna zaczyna być obejmowana przez zmiany w postaci pęcherzyków otoczonych czerwoną obwódką.
Pęcherzyki te mogą pękać, a na ich miejscu pojawiają się nadżerki.
Niestety takie ranki są oczywiście bolesne, dziecko może być bardzo marudne, może także odmawiać jedzenia oraz picia.
Wysypka w postaci plam i pęcherzyków pojawia się także na podeszwach stóp, na dłoniach, na kolanach, na łokciach, na pośladkach oraz w okolicach pachwin.
Pęcherzyki mogą pękać, a na ich miejscu powstają bolesne owrzodzenia.
Czy można pomylić bostonkę z ospą wietrzną?
Bostonka to choroba, która lubi ciepło, najczęściej występuje się w miesiącach letnich.
Oczywiście bardzo często można pomylić chorobę bostońską z ospą wietrzną, czyli inną chorobą zakaźną wieku dziecięcego.
W obu przypadkach występuje pęcherzykowa wysypka, jednak wysypka ta ma całkiem inne umiejscowienie w przypadku obu tych chorób.
Przy bostonce wysypka pojawia się w miejscach, które wymieniliśmy powyżej, zaś w przypadku ospy wysypka pojawia się najpierw na tułowiu, a następnie rozsiewa się na całe ciało, niemal równomiernie.
Powikłania po bostonce
Jak przy wielu chorobach wirusowych, tak i przy chorobie bostońskiej, leczenie jej obejmuje najczęściej leczenie objawowe.
Leczenie to polega na podawaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych.
Jeśli chodzi o pęcherzyki, to te należy osuszać- można to robić dzięki płynom i kremom antywirusowym lub fioletem gencjanowym.
By zaś zminimalizować świąd oraz pieczenie, można podać dziecku lek przeciwhistaminowy.
Czy bostonka może spowodować powikłania?
Oczywiście, każda choroba może grozić powikłaniami, a te po bostonce mogą być często dość poważne.
Po przechorowaniu choroby- tyczy się to raczej wieku dorosłego- wzrasta ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych, krwotocznego zapalenia spojówek, etc.
Jeśli bostonką zarazi się kobieta będąca w ciąży, dojść może nawet do poronienia.