Choroby wirusowe skóry, jak sama ich nazwa zbiorcza wskazuje, są to choroby wywoływane przez wirusy.

Na pewno w życiu przyjdzie nam zetknąć się chociaż raz z którąś z tych chorób, a do wirusowych chorób skóry należą m.in. opryszczka zwykła, brodawki wirusowe płciowe i skórne, półpasiec, ospa wietrzna, a także mięczak zakaźny.

Jakie wirusy powodują wymienione choroby i czy da się je skutecznie wyleczyć?

Choroby wirusowe skóry- czyli jakie?

Choroby wirusowe skóry to choroby bardzo zakaźne, a zarazić się nimi można przez bezpośredni kontakt, dotyk z osobą chorą- może to być na drodze pocałunku, kontaktu płciowego, uścisku dłoni na przywitanie, etc.

Ale chorobami tymi zarazić można się także na skutek korzystania z osobą chorą ze wspólnych przedmiotów jak ręczniki czy naczynia.

Wirusy, po wniknięciu do organizmu, namnażają się w komórkach, wywołując różne reakcje – powstawanie guzów, sączących się pęcherzyków, krost, wykwitów itp.

Choroby wirusowe skóry mogą przyjmować formę różnych schorzeń, do których zaliczyć możemy dolegliwości alergiczne, autoimmunologiczne, a nawet nowotworowe.

Wirusy nie są cząsteczkami żyjącymi samodzielnie- by się namnażać potrzebują komórek- w tym przypadku komórek skóry człowieka.

Jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób skóry jest opryszczka.

Opryszczka wywoływana jest przez wirusa Herpes simplex, a najczęstszym miejscem jej występowania jest wolna lub górna warga ust.

Ale wirusów opryszczki jest dwa- ten drugi najczęściej umiejscawia się w okolicy narządów płciowych- jeśli taką opryszczką zakażona jest kobieta rodząca dziecko, bardzo prawdopodobnym jest przeniesienie wirusa na noworodka.

Opryszczka objawia się pojawieniem się pęcherzyka wypełnionego w środku płynem.

Poza pęcherzykiem osoba zakażona odczuwać może gorączkę, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych.

Wirus opryszczki ma zdolność przechodzenia w fazę utajonej aktywności i pojawiać się będzie u zakażonego co jakiś czas.

Niestety do dziś nie ma takiego leku, który na stałe eliminowałby tego wirusa z organizmu.

Choroby wirusowe skóry- półpasiec

Półpasiec jest chorobą zakaźną, bardzo ostrą w swoim przebiegu oraz wywoływaną przez tego samego wirusa, który wywołuje ospę wietrzną- herpesvirus varicella zoster.

Na ospę wietrzną szczepimy się oczywiście w okresie dziecięcym, a więc ryzyko zakażenia się u osób zaszczepionych nie jest bardzo wysokie.

Jeśli jednak zaatakuje nas wspomniany wirus, będzie temu towarzyszył silny i piekący ból, który „idzie” wzdłuż zainfekowanego nerwu- dochodzi do zapalenia nerwu oraz skóry występującej w jego obrębie.

Chorzy opisują ten ból jako ból bardzo silny, ostry i piekący.

Po kilku dniach w miejscu odczuwanego bólu pojawia się pęcherzykowata wysypka, prowadzi do bezpośrednio do wystąpienia odczynu zapalnego skóry- skóra jest zaczerwieniona i bardzo swędząca.

By załagodzić to swędzenia, chory powinien zażywać leki przeciwhistaminowe.

Przez kolejne dni pęcherzyki zamieniają swoją formę na krostki, które następnie obsychają zostawiając po sobie nieduże strupki.

Półpasiec występuje najczęściej w okolicy tułowia, a poza wysypką towarzyszą mu bóle głowy, zmęczenie oraz ogólne osłabienie.

Chorując na półpasiec najlepiej jest pozostać w domu.

Lekarze przepisują na tą chorobę leki przeciwwirusowe i przeciwbólowe.

Lepiej zaleczyć chorobę, gdyż rozdrapana wysypka prowadzić może do zakażeń bakteryjnych.

Mięczak zakaźny- objawy i metody leczenia

Mięczak zakaźny jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusa z rodziny Poxviridae.

Na wirusa tego podatne są głównie dzieci do 5. roku życia oraz osoby w wieku 15-29 lat.

Mięczakiem zarazić się można drogą płciową, ale także przed dotykanie zainfekowanych przedmiotów, korzystanie z basenu czy masaż.

Objawem mięczaka jest wystąpienie na skórze dość twardych i półprzezroczystych grudek (guzków)- mają ono kolor odróżniający się od skóry, najczęściej perłowy, szarawy.

W środku grudek występuje charakterystyczne dla mięczaka wgłębienie.

U dzieci zmiany takie dotyczą głównie twarzy, kończyn górnych oraz klatki piersiowej.

Choroba ta jest dość mocno zakaźna- grudki lubią się szybko rozprzestrzeniać.

Nie ma typowego leczenia tej choroby- najczęściej ustępuje ona sama, ale jest to długotrwałe.

Lekarz może więc zlecić działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zmian- pomocna jest krioterapia czyli wymrażanie lub wycięcie zmian- np. przy użyciu laseroterapii.

Leczenie zaleca dermatolog.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.