Choć są naszymi puszystymi, mruczącymi pupilami i kochamy je nad życie, koty mogą być przyczyną wielu chorób odzwierzęcych, którymi może zarazić się człowiek.

Z drugiej strony, jak pokazują badania, właściciele kotów znacznie rzadziej niż osoby ich nie posiadający, chorują na depresję lub na zawał serca czy udar.

Warto mieć kota za kompana życiowego czy to może jednak ryzyko?

Czym mogą zarazić nas koty?

Jest co najmniej kilka chorób, jakie mogą przenieść na nas koty.

W akapicie tym scharakteryzujemy krótko niektóre z nich.

Z kotami najpowszechniej kojarzy się toksoplazmowa i rzeczywiście jest to charakterystyczna choroba wiążąca się z kotami.

Toksoplazmoza jest choroba pasożytniczą, która wywoływana jest przez pierwotniaka o nazwie Toxoplasma gondi- jego żywicielem ostatecznym jest kot.

Zwierzę wydala wraz z kałem oocysty, które są bardzo odporne na wszelkie warunki atmosferyczne- mogą zarażać nawet przez rok.

Człowiek może zarazić się oocystami jedząc brudne warzywa lub owoce, pijąc skażoną wodę, a sama choroba może mieć postać nabytą lub wrodzoną- chorobą można zarazić się bowiem już w łonie matki.

Płód zarażony toksoplazmową może mieć wady neurologiczne, może być upośledzony umysłowo lub mieć choroby oczu- zez, oczopląs, ślepota.

Inna chorobą mogącą przejść na nas z kotów jest tzw. choroba kociego pazura.

Choroba ta jest chorobą bakteryjną, która wywoływana jest przez Gram- ujemne bakterie: Bartonella henselae i Bartonella clarridgeiae.

Chorobą tą można zarazić się przez zadrapanie kota- pierwszym objawem choroby jest grudka lub krosta w miejscu zadrapania.

Kolejny objaw, który pokazuje się po ok. 2 tygodniach to powiększone węzły chłonne- w pachwinach, na szyi lub pod pachami.

Inne objawy to gorączka, bóle głowy, pleców, podbrzusza, a nawet nudności i wymioty.

Trzecią z chorób, którymi możemy zarazić się od kota jest np. bąblowica, która wywoływana jest przez larwalną postać tasiemca Echinococcus granulossus – szerzej opiszemy to w ostatnim akapicie.

Inne choroby przenoszone przez koty to toksokaroza, wścieklizna, grzybica strzygąca oraz chlamydioza.

Zoonozy- czym są choroby odzwierzęce?

Zoonoza to pojęcie zbiorcze, które opisuje całą grupę chorób mogących przejść na człowieka ze zwierzęcia.

To jaki potencjał zoonotyczny może nas dotknąć, zależy w dużej mierze od warunków sanitarnych, klimatu, położenia geograficznego, a nawet od gęstości zaludnienia.

Mając kontakt ze zwierzętami- tymi domowymi oraz tymi dzikimi, możemy nabawić się różnych chorób, a do najpowszechniej występujących chorób odzwierzęcych zaliczyć można: wspomnianą już toksoplazmozę, wściekliznę, ornitozę, hantawirusowy zespół płucny oraz leptospirozy.

Chorobami tymi zarazić się możemy od przeróżnych zwierząt:

  • wścieklizną od psów, kotów, lisa, wiewiórki, szczura, nietoperza, etc.,
  • toksoplazmozą od kotów,
  • ornitozą od papug, kanarków, indyków, gołębi, itp.,
  • hantawirusowym zespołem płucnym głównie od myszy i szczurów,
  • leptospirozami od szczurów, myszy, bydła, psów i kotów.

Tasiemczyca jako choroba od kota

Tasiemczyca jest stosunkowo rzadko występującą chorobą odzwierzęcą, jest to także choroba, którą ciężko jest wyleczyć.

Chorobę tą powoduje obecność w jelicie tasiemca D. caninum. Kot zaraża się przez połknięcie zarażonej tym pasożytem pchły, a następnie pasożyt ten rozwija się w jelitach kota do postaci dorosłej.

Kot wydala wraz z kałem jaja pasożyta, a te mogą się następnie znaleźć w dywanach, wykładzinach, legowiskach- wystarczy, że zjemy coś podniesionego do ust z ziemi i zakażenie gotowe.

Bardzo ważnym jest więc dokładne, codzienne odkurzanie i mycie podłóg, a w razie podejrzenia zwierzęcia o chorobę, podawanie mu leków przepisanych przez lekarza.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.