Gdy zaczynamy u siebie obserwować dość nagły wzrost masy ciała, nigdy nie można tego bagatelizować, gdyż może to świadczyć o prawdziwie poważnych chorobach i schorzeniach, które rozwijają się w naszym organizmie.
Przybieranie na wadze to zdecydowanie jeden z poważniejszych objawów w wielu chorobach, które po krótce scharakteryzujemy i wskażemy, co oznacza dobrą wagę, a kiedy powinna nam się zapalić w głowie lampka ostrzegawcza.
Do jakich chorób prowadzi otyłość?
Gdy niestandardowo i dość szybko przybieramy na wadze, pojawia się nadwaga i sporo zbędnych kilogramów, bardzo częstą jednostką chorobową, którą o to podejrzewamy jest niedoczynność tarczycy.
Niedoczynność tego gruczołu to niedostateczna produkcja hormonów tarczycowych, a co za tym idzie dużo bardziej spowolniony metabolizm.
Wolny metabolizm powoduje przybieranie na wadze, które może się nawet kończyć sporą nadwagą. Dlatego ważne jest udanie się do endokrynologia i stała współpraca z dietetykiem.
Inną chorobą sprzyjającą odkładaniu się kilogramów jest wielotorbielowatość jajników, która zwana jest także zespołem policystycznych jajników. Jest to typowe schorzenie autoimmunologiczne, którego przyczyny są wciąż mało znane.
Wielotorbielowatość jajników może prowadzić nawet do bezpłodności, bardzo często zaburza cały cykl menstruacyjny. Z chorobą tą możemy mieć do czynienia, gdy zaczynamy obserwować odkładające się kilogramy w dolnej części tułowia.
Stanem fizjologicznym, który objawia się także nadmiarem przybieranych kilogramów jest także menopauza. Trudno nazwać ją chorobą, choć panie przechodzące okres menopauzy nie czują się najlepiej.
Kilogramy w tym czasie odkładają się na ramionach i udach, a także na brzuchu i w okolicach talii. Podczas menopauzy zwalnia metabolizm, a na nadwagę ma także duży wpływ niedobór estrogenów.
By nie popaść w nadwagę i otyłość, trzeba także dbać o odpowiedni poziom witamin oraz minerałów- jeśli borykamy się z niedoborami magnezu czy chromu, zaczynamy sięgać po niezdrowe przekąski, w tym słodycze, a to prowadzi do tycia.
Nadwadze sprzyja także zespół Cushinga, czyli zbyt duży poziom kortyzolu w organizmie. Tłuszcz odkłada się w tym przypadku na karku, barkach, twarzy oraz w okolicach tułowia.
Poza nadwagą mogą wystąpić w przypadku tej choroby nadciśnienie oraz zanim tkanki mięśniowej.
Z nadmiarem kilogramów kojarzy nam się także cukrzyca, i słusznie. Cukrzyca typu 2 całkowicie zaburza przemianę materii, a to powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej.
Za nadprogramowe kilogramy odpowiadać mogą także choroby genetyczne, takie jak zespół Cohena, zespół Carpentera, zespół Bardeta-Biedla czy zespół Pradera-Williego.
Choroby powodujące otyłość
Można także popatrzeć w drugą stronę- to niektóre choroby powodują przybieranie na wadze, ale i otyłość, a nawet nadwaga są czasem głównymi przyczynami pewnych chorób. Do chorób takich zaliczyć można:
– choroby serca- choroba wieńcowa, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, etc.,
– zwiększone stężenie lipidów- podwyższony do niebezpiecznego poziom trójglicerydów, lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i zmniejszony poziom lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL, dobry cholesterol)- wynikiem tego jest groźna otyłość brzuszna,
– cukrzyca typu 2- jej powstaniu bardzo służy występowanie otyłości brzusznej; cukrzyca nie jest tak powszechna u osób z prawidłową masą ciała,
– schorzenia pęcherzyka żółciowego- wysokie stężenie cholesterolu w żółci, a niskie kwasów żółciowych, zwiększa skłonność do tworzenia się kamieni w pęcherzyku,
– problemy z płodnością- otyłość prowadzi do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i do zaburzeń hormonalnych; otyli mężczyźni często mają plemniki gorszej jakości, a niepłodność dotyczy aż 25% otyłych mężczyzn,
– zwyrodnienie stawów- zwłaszcza stawów kolanowych oraz kręgosłupa,
– choroby onkologiczne- otyłe kobiety częściej zapadają na raka trzonu macicy, a mężczyźni na raka prostaty i raka jelita grubego,
– zaburzenia psychiczne- otyłość spowalnia pracę mózgu, przyczynia się do depresji jak i chorób Parkinsona i Alzheimera.
Czy Twoja waga jest już za duża?
By ocenić, czy nasza waga jest w normie czy może jednak mamy już do czynienia z nadwagą, najlepiej obliczyć sobie wskaźnik BMI.
Najłatwiej zrobić to online, gdzie na gotowych kalkulatorach wpisujemy swoją wagę oraz wzrost i obliczamy wynik.
Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]