Nerki to parzysty organ występujący w naszym organizmie, który pełni w nim bardzo ważne funkcje, jest niezbędny dla życia i prawidłowego stanu zdrowia.

Widząc rycinę lub zdjęcie nerek można dostrzec, iż kształtem przypominają one fasolę, choć są oczywiście sporo większe, znajdują się wewnątrz naszego ciała i niemożliwym jest wyczuć je palcami.

Jak dbać o dobrą kondycję nerek i na czym polega tzw. dieta nerkowa?

Jakie funkcje w organizmie pełnią nerki?

Główna funkcja naszych nerek to oczywiście funkcja filtracyjna- w skrócie, nerki filtrują i oczyszczają krew.

Człowiek posiada w swoim ciele nawet do 6 litrów krwi, a przez nerki przepływa dziennie nawet 1500 litrów tego płynu.

Krew doprowadzana jest do nerek tętnicami nerkowymi, a następnie oczyszczana jest przy udziale około miliona nerkowych nefronów.

Nefrony są tak niewielkie, iż zobaczyć je można jedynie pod mikroskopem- są mikroskopijne, dla ich prawidłowa praca jest niezbędna dla funkcjonowania ciała.

Gdy nefrony ulegają uszkodzeniu, krew nie jest odfiltrowywana z toksycznych substancji przemiany materii, co jest realnym zagrożeniem dla życia organizmu.

Ale funkcja filtrująca (oczyszczająca) krew to nie jedyna funkcja nerek. Innym ich zadaniem jest utrzymywanie prawidłowej równowagi wodno- elektrolitowej organizmu.

Kolejne funkcje tego parzystego narządu to:

  • wspomaganie regulowania wartości ciśnienia tętniczego krwi,
  • wspomaganie regulowania ilości czerwonych krwinek we krwi,
  • utrzymywanie równowagi kwasowo- zasadowej w organizmie- nerki regulują pH organizmu poprzez wydalanie odpowiednich ilości związków zasadowych i odtwarzanie zużytych związków zasadowych.

Jak dbać o zdrowie i dobrą kondycję nerek?

Choroby nerek należą do nieprzyjemnych schorzeń, są także chorobami groźnymi i mogą nieść ze sobą poważne powikłania.

Dlatego też dużo lepsza jest profilaktyka i odpowiednie dbanie o nerki na co dzień.

Funkcje nerek to mówiąc najogólniej oczyszczanie krwi, by więc nerki mogły pracować wydajnie, a ich praca była lżejsza, warto jest wypijać co dzień tyle, wody ile możemy- chociaż 1,5l.

Ważne, by była to woda niesmakowa i bez dodatków aromatyzujących ją jak i bez cukru.

Nerkom nie sprzyja zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi, warto dbać więc o to, by to co jemy było zdrowe, niskotłuszczowe, by nasza dieta była zbilansowana, byśmy nie popadli w nadwagę ani w otyłość.

Nadciśnienie także jest zagrożeniem dla prawidłowej pracy nerek, warto więc ograniczać użycie soli oraz bezwzględnie nie palić papierosów.

Dbając o nerki nie można zapominać o eliminacji wszystkiego tego, co może im szkodzić.

Zdecydowanie trzeba unikać stosowania wszelkich diet wysokobiałkowych (proteinowych), które mogą być bardzo obciążające dla tych narządów.

Ważne jest także, by nie zażywać preparatów, które nie są znane ani przebadane- np. wszelkich suplementów czy ziół sprowadzanych najczęściej z Chin.

Spożywanie preparatów nieznanego pochodzenia oraz o nie przebadanym działaniu może trwale uszkodzić nerki, a uszkodzone nerki to ogromny problem dla zdrowia całego organizmu.

By mieć zdrowe nerki, nie powinniśmy się nigdy leczyć na własną rękę- może to doprowadzić jedynie do przewlekłych problemów.

Nie warto więc brać na własną rękę niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy nawet środków przeciwbólowych w dużych ilościach- to bardzo toksyczne dla nerek.

Dieta nerkowa- zasady

Dieta nerkowa tyczy się szczególnie osób cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek, aczkolwiek każdy może stosować się do jej zaleceń, by utrzymać nerki w zdrowiu oraz w kondycji.

Celem tej diety jest ograniczenie produktów przemiany białkowej, a tym samym odciążenie nerek w ich i tak ciężkiej pracy.

Dania nie powinny być smażone, zaleca się gotowanie i przyrządzanie ich na parze, pieczenie w pergaminie lub smażenie w minimalnej ilości tłuszczu.

Dieta nerkowa opiera się także na eliminacji soli, tak więc dodajemy jej minimum.

Inną zasadą jest także eliminacja potasu- przed przygotowywaniem warzyw trzeba je więc odpowiednio długo moczyć, w trakcie gotowania odlewać z nich wodę i nie przyrządzać dań na warzywnych wywarach.

Zakazane są wszelkie produkty i potrawy słone oraz tłuste, a także wędzone, zbyt długo smażone czy pieczone.

Wskazane jest jeść minimum 5 posiłków dziennie, nie pić alkoholu i nie używać używek.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.