Prawidłowe pobranie materiału biologicznego jest kluczowe, aby uzyskać wiarygodny wynik badania na występowanie przeciwciał SARS-CoV-2.
Najlepszym materiałem do badania, jest materiał pobrany z dolnych dróg oddechowych na przykład popłuczyny oskrzelowo-płucne.
Alternatywą jest pobranie materiału z nosogardła.
Osoba wykonująca wymaz powinna być ubrana w odpowiednie środki ochrony osobistej: fartuch, maseczkę, przyłbicę, rękawiczki i czepek.
Konieczne jest również higieniczne mysie rąk z dezynfekcją.
Wymazówki do badań wirusów RNA powinny być wykonane z włókien sztucznych i wykazywać dużą giętkość.
Optymalna głębokość wprowadzenia wymazówki odpowiada odległości między nasadą nosa i małżowiną.
Minimalną głębokość, na która wprowadzana jest wymazówka – to połowa tej odległości.
Wymazówka wprowadzana jest przez nos równolegle do podniebienia.
Po wprowadzeniu do jamy nosowo-gardłowej należy ją utrzymać przez minimum 10 sekund, obracając 2-3 razy.
Po wyjęciu, wymazówka umieszczana jest w pojemniku zasadniczym z podłożem transportowym lub solą fizjologiczną.
Ze względu na potencjalnie zakaźny charakter materiału klinicznego, obejmują zasady potrójnego pakowania: pojemnik zasadniczy, opakowanie wtórne np. woreczek strunowy i opakowanie zewnętrzne.
Zakręcony pojemnik musi zostać oznaczony piktogramem „zakaźny”.
Badania na koronawirusa- kiedy należy je wykonać?
Zalecane jest, by osoby, które miały kontakt z osobą przypuszczalnie zakażoną wykonały test na przeciwciała koronawirusa w terminie 7 dni oraz po 14-30 dniach.
Niezależnie czy u osoba tej występuję objawy zakażenia.
Czym różnią się badania na przeciwciała od wymazu?
Wymaz, czyli pobranie materiału biologicznego jest informacją na temat obecnie toczącego się zakażenia wirusowego w naszym ciele.
Wymaz – będący podstawą do badania genetycznego jest znacznie dokładniejszy i bardziej wiarygodny niż testy wykrywające przeciwciała z krwi. Wymaz pobierany jest z gardła lub nosogardzieli.
Testy (badania) na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 są informacją zwrotna jedynie na temat tego, czy pacjent przebył już zakażenie koronawirusem w przeszłości.
Badania te wykonywane są z krwi. Informują nas czy w naszym organizmie wytworzyły się już przeciwciała typu: IgG, lub czy obecnie nasz organizm nie wytwarza nowych przeciwciał: IgM lub IgA.
Wynik pozytywny na występowanie nowych przeciwciał może wskazywać na to, że badany pacjent jest obecnie chory.
W przypadku pozytywnego wyniku przeciwciał zaleca się wykonanie wymazu, potwierdzającego aktualnie toczącą się infekcję.
Jak wygląda realizacja wymazu?
Test antygenowy to badanie jakościowe, które wykrywa obecność swoistych antygenów SARSCoV-2 w wymazie z nosogardła.
Test jest przeznaczony dla osób, u których występują objawy mogące wskazywać na zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Na wykonanie usługi nie jest wymagane posiadanie skierowania od lekarza POZ.
Najczęstszym warunkiem udzielenia świadczeń w ramach usługi jest uzgodnienie jej terminu realizacji.
Wynik badania dostępny jest w ciągu 15 – 20 minut od momentu pobrania wymazu.
Pakiet zawiera badanie SARS-CoV-2 (COVID-19) met. Real Time RT-PCR. Badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 wykonywane jest wyłącznie w specjalnych punktach wymazowych (w mobilnych punktach typu Drive&Go-Thru oraz w stacjonarnych punktach wymazowych), przystosowanych do pobrania materiału do badania SARS-CoV-2 met. RT-PCR.
Dalsze postępowanie względem osoby uprawnionej, u której potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 prowadzone jest zgodnie ze ścieżką ustaloną treścią powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
W przypadku usług w prywatnych zakładach opieki medycznej warunkiem zawarcia umowy o udzielenie świadczeń zdrowotnych, której przedmiotem jest realizacja usługi wykonania testu antygenowego jest łącznie: akceptacja przez nabywcę regulaminu oraz dokonanie zapłaty wynagrodzenia za usługę w pełnej wysokości.