Reklamy

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 niesie ze sobą wiele różnych objawów chorobowych, do których należą: wysoka gorączka, uczucie rozbicia i zmęczenia, bóle kostno- mięśniowe, bóle głowy, kaszel. duszności, etc.

Reklamy
Reklamy

Wielu chorych skarży się także na dość specyficzny objaw, a jest nim utrata węchu oraz smaku.

Skąd to się bierze i czy COVID-19 jest jedyną chorobą, która może pozbawić nas węchu?

Dlaczego niektórzy chorzy na koronawirusa tracą zdolność wyczuwania zapachów?

Utrata odczuwania zapachów jest objawem dość często występującym- każdy z nas na pewno choć raz doświadczył tego chorując na grypę czy nawet zwykłe przeziębienie.

Ci, którzy przechorowali COVID-19 definiują jednak zupełnie inaczej utratę węchu spowodowaną tą chorobą.

Chorując na przeziębienie czy na grypę, utrata węchu wiąże się najczęściej z zatkanym nosem będącym następstwem kataru.

Utrata węchu dotykająca chorych na COVID-19 jest z kolei zjawiskiem nagłym i nie wiąże się bezpośrednio z niedrożnym nosem.

Po drugie utrata węchu łączy się tutaj także z utratą smaku- smak tracony jest także nagle, a chory nie jest w stanie powiedzieć czy coś jest słone czy też słodkie.

Proces ten dlaczego tak się dzieje jest cały czas zgłębiany, naukowcy wyciągnęli już wnioski, iż dzieje się tak na skutek zaatakowania przez koronawirusa komórek nerwowych odpowiadających za wrażenia smakowe oraz zapachowe.

Utrata węchu u pacjentów chorych na COVID-19 jest bardziej nagła i bardziej głęboka niż w przypadku grypy czy przeziębienia- co więcej, utrzymuje się ona dużo dłużej, a prawdziwie powrócić może choremu węch nawet po kilku tygodniach od ustąpienia innych objawów.

Czym jest anosmia i ageuzja, czyli utrata węchu i smaku?

Węch oraz smak to dwa z naszych zmysłów, dzięki którym odbieramy otaczający nas świat- jego zapachy oraz jego smaki.

Co więc dzieje się z człowiekiem w sytuacji, gdy nagle traci te zmysły?

Na pewno jego świat i życie znacznie ubożeją- badania wskazują, iż na utratę węchu cierpi od 3 do 6% ludzi na całym świecie.

Choć może na co dzień sobie tego nie uświadamiamy, węch jest bardzo ważnym zmysłem- nie tylko po to, by czuć piękny zapach perfum.

Węch to nasz czujnik bezpieczeństwa- często jest tak, że intensywne i nieprzyjemne zapachy przed czymś nas ostrzegają- może to być dym, gaz, a nawet nie do końca świeże jedzenie, którego lepiej nie spożywać.

Ale węch ma także wpływ na psychikę człowieka- odpowiednie zapachy potrafią pobudzić ludzką kreatywność, przywołać wspomnienia, węch ma także wpływ na podejmowane przez nas decyzje zakupowe- dobrze wiedzą o tym specjaliści od marketingu w supermarketach i nie tylko.

To także dzięki węchowi wybieramy partnera- powonienie mówi nam niewerbalnie o atrakcyjności seksualnej drugiej osoby.

Przyczynami utraty węchu mogą być np: używki i palenie papierosów, choroba Alzheimera, demencja, choroby o podłożu endokrynologicznym, defekty w anatomii nosa, wpływ niektórych leków.

Ageuzja to z kolei utrata smaku- może to być całkowita lub częściowa utrata smaku, a w ramach tego zaburzenia wyróżnia się:

  • dysgeuzję/ parageuzję- niewłaściwe rozpoznawanie smaku,
  • hipogeuzję- pogorszenie zmysłu smaku,
  • hiperheuzję- zwiększona wrażliwość na bodźce smakowe.

Utrata węchu- inne przyczyny

Przyczyny anosmii, a więc utraty węchu zaznaczyliśmy już ogólnie w poprzednim akapicie, każdy powód, wskutek którego pogarsza lub zanika nam węch znacząca wpływa na obniżenie jakości naszego życia.

Może to być wspomniana nieprawidłowa anatomia nosa, choroba Alzheimera, choroby endokrynne, etc.

Ale do przyczyn utraty węchu zaliczyć: urazy mechaniczne nosa, zaburzenia o podłożu hormonalnym, zażywanie donosowo narkotyków, narażenie na oddziaływanie toksycznych chemikaliów- np. pestycydów lub rozpuszczalników, uszkodzenie nerwów węchowych na skutek operacji czy urazu głowy, polipy nosa, czyli niewielkie narośla w nosie, które skutecznie blokują kanał nosowy.

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia: 0]
Reklamy
Reklamy

Napisane przez

Kamil Szymański

Nazywam się Kamil Szymański i od kilku lat zajmuję się tematyką zdrowia. Jestem pasjonatem zdrowego stylu życia i chcę dzielić się swoimi przemyśleniami oraz poradami z innymi. Na moim blogu znajdziesz informacje na temat zdrowej diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, radzenia sobie ze stresem oraz wielu innych tematów związanych ze zdrowiem. Mam nadzieję, że moje porady będą dla Ciebie pomocne i motywujące do dbania o swoje zdrowie! Zapraszam do regularnych odwiedzin na moim blogu.