Co zawiera szczepionka 5w1?

Co zawiera szczepionka 5w1?

Szczepionki skojarzone, a więc takie jak szczepionka 5w1 lub/i 6w1 są coraz chętniej i powszechniej wybieranymi preparatami uodporniającymi wybieranymi przez rodziców dzieci.

Szczepionki takie mają całkiem sporo zalet, są także na tyle nowoczesne, iż produkowane są w ten sposób, by powodować jak najmniej odczynów poszczepiennych, a w razie ich wystąpienia są to ewentualnie odczyny łagodne i szybko ustępujące.

Czym jest szczepionka 5w1 i przed jakimi chorobami chroni dziecko?

Wobec jakich chorób uodparniają szczepionki 5w1 i 6w1?

Jak już wspomniano, szczepionki 5w1 oraz 6w1 są to szczepionki skojarzone, a więc takie, które w swoim składzie mają drobnoustroje kilku chorób, przed którymi mają chronić osobę szczepioną.

W Polsce mamy dostęp do dwóch szczepionek 5w1, a są to: PENTAXIM oraz Infanrix IPV+Hip.

Szczepionka 5w1 ma chronić dziecko przed pięcioma róznymi chorobami, a mianowicie przed:

  • błonicą (dyfteryt)- choroba wywoływana przez maczugowca błonicy; objawami tej zakaźnej choroby jest charakterystyczny kaszel, biały nalot na migdałkach i na krtani, powiększone węzły chłonne oraz gorączka,
  • krztuścem (kokluszem)- choroba wywoływana pałeczką krztuśca; krztusiec powoduje bakteryjne zakażenie oskrzeli oraz tchawicy, które objawia się silnym, napadowym kaszlem, do którego może dojść także bezdech oraz silne duszności,
  • tężcem- choroba wywoływana laseczką tężca, objawia się wzmożonym napięciem, a także skurczami mięśni- jeśli skurczą się mięśnie oddechowe, może pojawić się nawet duszność i problemy z oddychaniem,
  • polio- to inaczej „choroba brudnych rąk”- polio atakuje układ krwionośny, węzły chłonne, a także kręgosłup; w wyniku tej choroby może pojawić się paraliż ciała, a pojawia się on na skutek przedostania się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, czyli do mózgu i rdzenia kręgowego,
  • Haemophilus influenzae typu b- Hib- choroba bakteryjna skutkująca zapaleniem płuc, nagłośni oraz zatok; najgroźniejszy jej objaw to zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych.

Pełny cykl szczepień szczepionką 5w1 obejmuje podanie jej 3 dawek oraz 4. dawki uzupełniającej.

Pierwsza dawka szczepionki podawana jest dziecku w 2. miesiącu życia, następnie w 3-4 miesiącu, w 5-6 miesiącu, zaś dawka uzupełniająca podawana jest między 16. a 18. miesiącem życia dziecka.

Jakie są korzyści ze stosowania szczepionek skojarzonych?

Szczepionki skojarzone, a więc szczepionki 5w1 i 6w1 mają co najmniej kilka zalet, wśród których wymienić można:

  • stosowanie szczepionek skojarzonych to mniej wkłuć, a to przekłada się na mniejszy stres i ból u dziecka oraz mniej wizyt w przychodni lekarskiej- dzięki szczepieniom skojarzonym ograniczamy liczbę szczepionek z 14 do 7
  • mniejsze i łagodniejsze odczyny poszczepienne- dzieje się tak na skutek obecności w szczepionkach skojarzonych antygenów bezkomórkowych, a nie jak w szczepionkach tradycyjnych- całokomórkowych; 5-walentna szczepionka zawiera w swoim składzie bezkomórkowe antygeny krztuśca, których obecność wyraźnie zmniejsza obciążenie układu odpornościowego dziecka.

Szczepienia obowiązkowe- co trzeba wiedzieć?

Już od pierwszej dobry życia dziecko zaczyna stykać się z obowiązującym kalendarzem szczepień, który powstał po to, by ograniczać i eliminować choroby zakaźne, na które mamy dziś opracowane skuteczne szczepionki.

Dzięki szczepieniom obowiązkowym i zalecanym ograniczyliśmy niemal do zera występowanie chorób, które kiedyś dziesiątkowały społeczeństwa- np. polio czy odrę.

Szczepienia obowiązkowe wykonuje się u dzieli między 0.a 19. rokiem życia oraz u osób z grup podwyższonego ryzyka.

Szczepienia obowiązkowe mają nas chronić przed wspomnianą już odrą i polio, a także przed tężcem, błonicą, krztuścem, różyczce, śwince, gruźlicy, zakażeniom pneumokokowym, etc.

Szczepienia obowiązkowe można uzupełnić szczepieniami zalecanymi, które chronią przed: rotawirusami, WZW typu A, meningokokami oraz przeciwko wirusowi HPV.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.